Re: práva zaměstnance
Hezký den.
Nenapsala jste co je vlastně ta "pohotovost". Pokud jste na svém pracovišti , tak to v žádném případě pohotovost není , je to nařízená práce.Pokud je to nad rámec vaší pracovní doby / po-pá/ je to přesčas se všemi nároky, ktrého z tohoto titulu vyplývají / příplatky atd./ Nařídit Vám ho ale zaměstnavatel může o volném víkendu jen zcela vyjímečně , důvody jsou v § 91 ZP , jinak pouze s vaším souhlasem.
Pokud by se jednalo o skutečnou pohotovost , musela byste být doma a čekat , že budete vyzvána přijít na pracoviště k nějakému výkonu práce. Pak Vám za dobu strávenou doma náleží příplatek nejméně 10% průměru a za dobu v zaměstnání přesčas a příplatek za so+ne.
hanka
Re: práva zaměstnance
A pokud by se jednalo skutečně o pohotovost, kdy by se čekalo na zavolání, pak náleží i nárok na cestovní náhrady z místa domluveného mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nemusí se tedy jednat o cestu z místa bydliště do zaměstnání.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
17. 4. 2007 6:55
Dobrý den,
v práci nám budou měnit pracovní smlouvy. Nově máme mít pohotovost (neumím to nazvat lépe) v sobotu. Zaměstnavatel příplatky neproplácí. Může mi zaměstnavatel přikázat práci v sobotu. Jde to najít někde v Zákoníku práce?
Děkuji
Jindřiška