Hlavní navigace

Vystavení faktury bez IČO

 • (neregistrovaný) 195.39.106.---

  25. 5. 2007 9:32

  Prosila bych informaci,zda je mozne vystavit fakturu na jmeno osoby, kde se uvede jeji rodne cislo, protoze nepodnika? Mam tady v prijatych fakturach takovou osobu, jeste jako jmeno si pise zkratku M., nema IČO a fakturuje nam sluzby - Faktura-daňový doklad. Šéf mi tvrdí, že to je v pořádku,že to probíral s daňařem, že člověk i když nepodniká, může fakturovat. Nechápu, jakou evidenci těchto dokladů vede a jak zdaňuje. Prý to nahrazuje třeba smlouvu na tu službu a tak, ale já si pořád myslím, že by se lidé nemuseli registrovat u ŽU a rovnou fakturovali. Možná se pletu, kdo je ale kontroluje daňově? Podotýkám, že se nejedná o osobu s uměl.činností nebo na honorář, normální služba pro firmu. Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 5. 2007 10:05

   M.H. (neregistrovaný) 84.42.219.---

   Re: Vystavení faktury bez IČO
   Je dobré upřesnit pojmy. Osoba bez IČ, může vystavit " vyúčtování " (říká se tomu faktura, ale zákon termín faktura nezná), ale nemůže nebo neměl by vystavit " daňový doklad ", na tom by totiž musel uvést údaje, které ZDPH vyžaduje. Pozor dále na ohlašovací povinnost na FÚ dle Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, § 34 Součinnost třetích osob
   (5) Právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň, jsou povinny uskutečněné úhrady oznamovat svému místně příslušnému správci daně, pokud u jednotlivé fyzické osoby přesáhne úhrada částku 40 000 Kč za kalendářní rok. V oznámení se uvede jméno, bydliště, případně místo podnikání fyzické osoby, vyplacená částka, den a důvod úhrady. Oznámení se zašle nejpozději do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.

  • 25. 5. 2007 10:28

   Martina (neregistrovaný) 195.39.106.---

   Re: Vystavení faktury bez IČO
   Moc dekuji za odpoved, jdu si ji prostudovat. Krasny vikend Martina

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).