Hlavní navigace

Správní režie

• (neregistrovaný) 194.108.135.---

25. 5. 2007 10:33

Nevíte prosím jak bych v podniku vypočetla správní režii. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 5. 2007 18:09

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: Správní režie
      Záleží v jakém slova smyslu. Správní režie se skládá ze všech nákladů na správu podniku - jsou to mzdy, nájmy, energie, ostatní materiály a služby přímo související se správou podniku. Nepatří do nich náklady související přímo s provozem či výrobou tzv. výrobní režie nebo přímé náklady např. na výkon nebo výrobek. Pokud máte rozlišena střediska a středisko správy máte sólo, pak jsou náklady tohoto střediska na výsledovce právě tou správní režií. Pokud ne, tak je budete muset vyčlenit a spočítat.
      V případě, že byste chtěla vypočítat % správní režie ( pro kalkulace, pro cenotvorbu apod.), pak je nutné zjistit, jaký systém se v podniku používá. Podíl správní režie je možno počítat z celkových nákladů nebo z nákladů na mzdy, popř i jiným systémem.
      Např. celkové náklady podniku = 1 000
      náklady střediska správy = 25
      podíl střediska správy tedy činí 25/1000 = 0,025 koeficient neboli 2,5%
      Obdobně byste postupovala v případě, že budete správní režii počítat s použitím nákldů nikoliv celkových, ale jen nákladů na mzdy.
      To, co jsem vám uvedla je jen jednoduchý postup při výpočtu správní režie, zkuste si trochu zasurfovat na netu a pohledat třeba "kalkulace" , určitě najdete víc. Tedy pokud jsem otázku pochopila a zaměřila se v odpovědi správným směrem. Zuzik

• 25. 5. 2007 18:20

xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

Re: Správní režie -pro zuzika
      Omlouvám se, nesledoval jsem odpovědi a čas, jinak bych se do toho nepletl. Takhle to vypadá jako kdybych kibicoval a já kibice mýluji.
      Ještě jednou, promiňte. xxl.

• 25. 5. 2007 18:29

Re: Správní režie -pro zuzika
      Mně se neomlouvejte. Každý názor je přínosem. To Vaše kibicování mně teď fakt docela pobavilo. Taky zastávám názor : Pochval se sám, protože to za tebe nikdo jiný neudělá ! Zuzik

• 25. 5. 2007 18:14

Nikomu se do toho nechce, pokusím se já.
      1. Pokud budete chtít, zadejte v GOOGLE slovo kalkulace. Tam je
      toho spousta.
      2. Jsme o oblasti kalkulací - t.j. výpočtu buď předpokládaných nebo
      skutečných nákladů na výrobu nebo výrobek (podle druhu
      výroby (kusová, seriová, hromadná). Budu se pohybovat v
      oblasti výroby seriové. To co uvádím je příklad, jinak si každý
      podnik určuje organizaci a tedy organizačné schema (pavouka),
      sám.

Podnik A má 1 provoz KOVO a 1 provoz STAVO-
      Závod se člení na úseky, úseky se člení na dílny.
      Náklady rozeznáváme přímé - lze je určit na kalkulační jednici (na 1
      výrobek). Je to přímý materiál (např. kus ocelové kulatiny na obrobek), přímé mzdy (jen mzdy za práci, která byla na výrobku zpravidla dělníky odpracována).
      Pak jsou už jen náklady, u kterých nelze určit, kolik jich bylo na jednici (výrobek) spotřebováno. To jsou náklady režijní.. Jako příklad si uvedeme teplo, světlo, odpisy budov, strojů, ochranné pomůcky, zkrátka kde co.
      Režjní náíklady ale musíme rozčlenit podle toho, kde vznikají. Například teplo, světlo, ochranné pomůcky, dovolená výrobních dělníků, soustružnické nože atd. - to vše vzniká v dílně. Pak jde o
      režii dílenskou. Dále tady máme provozy a jejich vedení. Jsou to převážně bílé límce - plánovači, dispečeři, normovači, uklízečka, náklady na provoz kanceláří atd. - to je režie provozní. A nakonec nahoře jsou vesměs bílé límce, začíná to ředitelem, pokračuje náměstky, vedoucími odborů a oddělení + nějaká ta uklízečka a telefonistky, provoz kanceláří, odpisy zařízení atd. To je režie podniková anebo se jí říká správní.

• 25. 5. 2007 18:16

>>Nevíte prosím jak bych v podniku vypočetla správní
      >>režii. Děkuji
      >telefonistky, provoz kanceláří, odpisy zařízení atd. To je režie podniková anebo se jí říká správní.

Pokračování
      Výši režií si zpravidla podniky sledují, protože zvyšují náklady na výrobek, aniž by nějak moc k jeho výrobě přispívaly.
      Sledují se tak, že se určí ukazatel, se kterým budou režie porovnávány. Někde je to spotřeba materiálu v Kč, v kusech, v kg -zpravidla ale to není příliš výstižné. Převážně se používají jednicové mzdy, tedy mzdy, které diostali skuteční výrobci a jejichž rukama výrobek ve výrobním procesu prošel.
      K těmto mzdám se pak provozní režie a správní režie poměřují.
      Nelze nějak stanovit, kolik procent je správně. Např.malý podnik s jednoduchou výrobou (bude tam pan ředitel/majitel, sekretářka a účetní) může mít správní režii řádově v desítkách procent. Podnik větší, který udržuje krok s venkem, bude mít vývojáře, pracovníky marketingu, kontruktéry atd. a tam se už správní režie může pohybovat v řádu stovek i více procent.
      Tak, právě jste prošla školením „Kalkulace pro dům, pisárnu a školu“.
      K vašemu dotazu toho moc nemohu říci, protože neznám organizační strukturu vašeho podniku. V zásadě lze říci, že jsou to převážně bílé límce a jejich náklady na správně podniku.
      Přímý materiál u nich nebude. Mzdy komplet by vám mohla dát mzdovka. Pak si rozeberte, jaké další náklady by to mohly být - teplo, světlo (měl by říci energetik), spotřeba materiálu - možná sklad. Pro budoucno bude zřejmě třeba analytika, ale to už mluvím zbytečně.
      Jen maličkost (ne pro tazatele) Pokud by chtěl někdo něco dodat, prosím aby to napsal černou křídou do komína. Za prvé bylo dost času se odvážit první a za druhé u mariáše se říká „kibic, drž klapajznu než atd“.

>

• 25. 5. 2007 18:19

Tak to máte smůlu, protože jsem Vás předběhla :-)))) Zuzik

• 25. 5. 2007 18:27

Koukněte prosím na svoji první odpověď. Já jsem si už třikrát plivl
      do výstřihu, abych hladce překonal následky leknutí. Sorry.

• 25. 5. 2007 18:30

Hlavně, že jste neplivl do výstřihu někomu jinému ;-) Pěkný den ! Zuzik

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).