Hlavní navigace

neschopenka - kdy je výhodné ukončit?

• (neregistrovaný) 82.202.44.---

28. 5. 2007 11:41

Prosím o radu. Jsem na neschopence, a je mi jasné že peníze za to skoro žádné nebudou. Zajiímalo by mne, jestli bude pro mě výhodnější ukončit neschopenku v pátek nebo si ji nechat až do neděle (abych z toho "nic" aspoň takto vytěžila maximum :-D ). Marodím od 22.5., pravděpodobně budu do konce tohoto týdne ještě doma (do 3.6.), beru 18 čistého. O kolik tím maroděním vůbec přijdu?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 5. 2007 11:51

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Re: neschopenka - kdy je výhodné ukončit
      Dobrý dotaz, Vy si ukončujete neschopnost sama? Myslela jsem, že o tom rozhoduje lékař podle toho, zda je pracovník už schopen práce nebo ne. :) Ale vážně - nemoc je hrazena za kalendářní dny, takže ukončení nedělí bude výhodnější (ovšem až do neděle včetně dodržovat léčebný režim). Nechce se mně to počítat, ale při tak vysoké částce čisté mzdy a ještě vyšší hrubé (protože nemoc se počítá na základě hrubých výdělků v roce před nemocí) bude rozdíl činit pár tisíců, vzhledem k tomu, že nemocenské dávky při počátku nemoci jsou ještě nižší, než při nemoci delší.

• 28. 5. 2007 12:01

H. (neregistrovaný) 82.202.44.---

No sama si nerozhoduju ale doktorka je rozumná a ptá se do kdy to chci - když to trošku jde:-) Já totiž chytla neštovice ("úžasná" nemoc v dospělosti) a vzhledem k tomu jak se to hojí předpokládám že tento týden ještě budu muset být doma abych nenakazila půlku města :-) Mimochodem nemáte nějaký tip jak podpořit úspěšné hojení - aby červené "flíčky" co nejdřív zmizely?

Stejně nechápu naše zákonodárce - myslím že první týden by měli platit na neschopence 100 % a ne takový pakatel - nebudou tak lidi nutit nemoci přecházet a uhnat si něco závažnějšího, chronického a tím i můžou "ušetřit" za pozdější případnou dražší a delší léčbu...

• 28. 5. 2007 14:01

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

No nazdar, tak to Vám nezávidím. Neštovice jsem měla jako dítě. A to nebyly flíčky, ale boláky. Nevím, jestli už vymysleli něco jiného než tekutý bílý pudr :-) Nedávno je chytly neteře i synovec a taky byli nabílo. Ale je určitě víc mastiček proti svědění. A na zakrytí pak make-up :-) S tím placením - to je i důsledek zneužívání nemocenské simulanty, kterým napíše doktor pár dní nemoc, když potřebují trochu volna. A takových krátkodobých nemocí je takové množství, že je potřeba to zarazit - a odnesou to bohužel i ti skutečně nemocní. Všechno ale začíná u lékaře, protože ten rozhoduje o tom, zda ten člověk je skutečně práce neschopný a kdyby lékaři nepsali neschopenky na požádání, nemusely být nemocenské dávky takto omezeny. A je všeobecně známo, že v ČR se lidé běžně "hážou" marod. A teď si představte, že by měl první 2 týdny hradit zaměstnavatel. Ten pochopitelně nebude trpět, aby na jeho náklady lidé marodili. Ale protože o vystavení neschopenky rozhoduje zase jenom lékař, tak se zaměstnavatel podle toho zařídí a v důsledku to odnesou zase ti skutečně nemocní, kteří nemohou přestat "být nemocní".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).