Hlavní navigace

Příjmy manželky-invalid. důchod, SZM

  • (neregistrovaný) 213.180.57.---

    28. 5. 2007 12:41

    Prosím o radu,

    dělal jsem si sám společné zdanění manželů. FÚ mi konce dubna poslal částku, která mi vyšla. Teď se mi najednou ozvali z FÚ, že ho mám špatně.

    Moje manželka je v invalidním důchodu a zároveň pobírala rodičovský příspěvek. Ve společném zdanění jsem si na ní uplatnil odpočet 4200,- a u ní jsem uplatnil 3000,-.

    Na FÚ mi teď tvrdí, že jsem si nemohl uplatnit odpočet 4200,-. Prosím, poraďte mi, započítává se invalidní důchod do vlastního příjmu manželky a do zdanitelného příjmu? Případně kde to najdu. Nebo jak to je. Když jsem se ptal daňového poradce, tak ten mi řekl, že si ten odpočet klidně mohu uplatnit. Tak jak to je? Teď si připadám jako b..

    Děkuji za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 5. 2007 13:21

      Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: Příjmy manželky-invalid. důchod, SZM
      Invalidní důchod se pro účely slevy na dani za manželku zahrnuje do vlastních příjmů. Stanovuje § 35ba odst. 1b) zákona o dani z příjmů, kde se uvádí, co se do vlastních příjmů nezahrnuje. Pokud její invalidní důchod přesáhne 38 040,-, nárok na slevu nemáte.
      Do zdanitelného příjmu manželky se to ale nezahrnuje.

    • 28. 5. 2007 13:26

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Příjmy manželky-invalid. důchod, SZM
      Pokud manželčin důchod přesáhl za rok 2006 částku 38 040 Kč, pak má FÚ pravdu a Vy jste si na ni neoprávněně uplatnil slevu 4200 Kč.
      Důchody se počítají do vlastního příjmu manžela/lky. Co se nepočítá do vlastního příjmu máte vypsáno v § 35ba odst. 1/b Zákona o daních z příjmů, důchody tam nejsou, tudíž se do vlastního příjmu počítají. Zuzik

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).