Hlavní navigace

OT pracovní doba

  • (neregistrovaný) 88.103.190.---

    29. 5. 2007 11:34

    pokud mám pracovní dobu od 6.00 do 14.00 a máme v práci píchačky může nám podnik přikázat že si musíme odpíchnout až ve 14.05 hod mají na to právo? Pokud se nepřevlékáme nebo nemáme místo v šatně tak stihnu dojít k píchačkám i ve 14.01

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 5. 2007 11:43

      radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

      Re: OT pracovní doba
      Zaměstnavatel má naopak povinnost zaplatit mzdu i za zlomky hodin práce a nejmenší zlomek je 1 minuta. Pokud máte od pracoviště k hodinám 1 minutu chůze a budete pod nátlakem píchat v 14,05, chtějte zaplatit ty 4 minuty.

    • 29. 5. 2007 12:55

      AM (neregistrovaný) 85.71.155.---

      Re: OT pracovní doba
      § 81 odst. 3 ZP - zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho AŽ PO skončení směny
      § 301 - zaměstnanci jsou povinni ... využívat pracovní dobu ... k vykonávání svěřených prací ...
      § 78 odst. 1 písm. a) - pracovní dobou je doba, v níž je zam-nec povinen VYKONÁVAT pro zaměstnavatele práci a doba, v níž je zam-nec na pracovišti připraven k výkonu práce ...
      Údaje na píchačce nejsou dokladem o výkonu práce, za kterou náleží mzda, ale pouze evidenčním údajem o vstupu do objektu zaměstnavatele. Proto si myslím, že zam-tel má právo určit minimální dobu mezi odpíchnutím a zahájením práce na pracovišti nebo dobu mezi ukončením práce na pracovišti a cestou k píchačkám.

    • 29. 5. 2007 13:23

      Míla (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: OT pracovní doba
      >>>pokud mám pracovní dobu od 6.00 do 14.00 a máme v
      >>>práci píchačky může nám podnik přikázat že si musíme
      >>>odpíchnout až ve 14.05 hod mají na to právo? Pokud se
      >>>nepřevlékáme nebo nemáme místo v šatně tak stihnu
      >>>dojít k
      >>>píchačkám i ve 14.01
      >>Zaměstnavatel má naopak povinnost zaplatit mzdu i za
      >>zlomky hodin práce a nejmenší zlomek je 1 minuta.
      >>Pokud
      >>máte od pracoviště k hodinám 1 minutu chůze a budete
      >>pod nátlakem píchat v 14,05, chtějte zaplatit ty 4
      >>minuty.
      >
      >§ 81 odst. 3 ZP - zaměstnanec je povinen být na
      >začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho AŽ PO
      >skončení směny
      >§ 301 - zaměstnanci jsou povinni ... využívat pracovní
      >dobu ... k vykonávání svěřených prací ...
      >§ 78 odst. 1 písm. a) - pracovní dobou je doba, v níž
      >je zam-nec povinen VYKONÁVAT pro zaměstnavatele práci



      >a doba, v níž je zam-nec na pracovišti připraven k
      >výkonu práce ...
      >Údaje na píchačce nejsou dokladem o výkonu práce, za
      >kterou náleží mzda, ale pouze evidenčním údajem o
      >vstupu do objektu zaměstnavatele. Proto si myslím, že
      >zam-tel má právo určit minimální dobu mezi odpíchnutím a
      >zahájením práce na pracovišti nebo dobu mezi ukončením
      >práce na pracovišti a cestou k píchačkám.

      Manžel má pracovní dobu také od 6-14 hod, na píchačce musí mít příchod už 5:50 hodin, aby se stihl převlíknout a v 6:00 stál na pracovišti. Pokud má příchod třeba jen o minutu déle,nadělává půl hodiny. Odchod má také nejdříve v 14:05. Jo jo, ty časy, kdy se stálo u píchaček už deset minut před koncem pracovní doby jsou v nenávratnu.

    • 30. 5. 2007 12:15

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: OT pracovní doba
      Přesně tak. Rozhodující je započetí výkonu práce, ne označení příchodu do areálu. Takže zaměstnavatel má právo odhadnout čas, jaký potřebujete k příchodu o píchaček do šatny a poté k převlečení do pracovního a příchodu na pracoviště. O tento čas pak musíte mít dříve odpíchnuto. Nebo může píchačky umístit až přímo na pracoviště, kde si odpíchnete a hned začnete pracovat. Je to na něm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).