Hlavní navigace

stravné a práce přes čas

• (neregistrovaný) 160.218.43.---

29. 5. 2007 13:11

Dobrý den,

chtěl bych si jenom upřesnit jednu věc ohledně stravného a práce přes čas.
    odjedu v 7:00 z firmy na stavbu (cesta trvá 1 hod ) na stavbě jsem od 08:00 do 18:00 na firmu se vrátím v 19:00.

Jestli počítám dobře tak bych měl dostat:

1/ stravné za 12 hodin mimo pracoviště
    2/ proplacení 2 hodiny přesčasu+příplatek za přesčas - do přesčasu se prý nepočítá cesta na a ze stavby ?????

Musím o stravné žádat nebo bych to měl dostat automaticky ?

Je to opravdu tak?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 5. 2007 13:37

radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

Re: stravné a práce přes čas
      Nárok není vždycky. Rozhodující hlavně je, co máte v Pracovní smlouvě jako místo výkonu práce a nebo místo pravidelného pracoviště. Pokud nárok vznikne, musíte to uplatnit na formuláři pro cestovní výlohy. Čas na cestě spadající do pracovní doby je placená, jiná nikoli, tedy zase záleží na obvyklé pracovní době.

• 29. 5. 2007 14:23

tomáš (neregistrovaný) 160.218.43.---

Pracoviště je Brno, stavba je v Olomouci. Mám nárok na stravné za 12 hodin?
      Pokud mám ve smlouvě, že pracovní doba je rozvržena nerovnoměrně - počítá se mě hodina tam a hodina zpět jako pracovní doba (navýši mě přasčas ? ?

• 29. 5. 2007 17:47

Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

A jaký druh práce máte uvedený v PP?? To je totiž dost podstatné, zda se jedná o práci přesčas a máte nárok na proplácení (čerpání NV) nebo jen na stravné.

• 29. 5. 2007 17:53

tomáš (neregistrovaný) 160.218.43.---

V pracovní smlouvě je uvedeno stavební dělník - realita je koordinace stavebních prací na stavbě

• 29. 5. 2007 18:02

chtěl bych si jenom upřesnit jednu věc ohledně stravného a práce přes čas. odjedu v 7:00 z firmy na stavbu (cesta trvá 1 hod ) na stavbě jsem od 08:00 do 18:00 na firmu se vrátím v 19:00. Jestli počítám dobře tak bych měl dostat:
      2/ proplacení 2 hodiny přesčasu+příplatek za přesčas
      do přesčasu se prý nepočítá cesta na a ze stavby?????
      >>>>>
      >>>>>Musím o stravné žádat nebo bych to měl dostat
      >>>>>automaticky ?
      >>>>>
      >>>>>Je to opravdu tak?
      >>>>Nárok není vždycky. Rozhodující hlavně je, co máte v
      >>>>Pracovní smlouvě jako místo výkonu práce a nebo místo
      >>>>pravidelného pracoviště. Pokud nárok vznikne, musíte
      >>>>to
      >>>>uplatnit na formuláři pro cestovní výlohy. Čas na
      >>>>cestě spadající do pracovní doby je placená, jiná
      >>>>nikoli,
      >>>>tedy zase záleží na obvyklé pracovní době.
      >>>
      >>>Pracoviště je Brno, stavba je v Olomouci. Mám nárok
      >>>na
      >>>stravné za 12 hodin?
      >>>Pokud mám ve smlouvě, že pracovní doba je rozvržena
      >>>nerovnoměrně - počítá se mě hodina tam a hodina zpět
      >>>jako pracovní doba (navýši mě přasčas ? ?
      >>
      >>A jaký druh práce máte uvedený v PP?? To je totiž
      >>dost
      >>podstatné, zda se jedná o práci přesčas a máte nárok
      >>na proplácení (čerpání NV) nebo jen na stravné.
      >
      >V pracovní smlouvě je uvedeno stavební dělník -
      >realita je koordinace stavebních prací na stavbě

Takže nejste řidič a proto řízení nebo cesta ze stavby pro vás není výkon práce, za který náleží mzda/plat. Tudíž se vám započítává vaše normální pracovní doba bez přesčasů. Máte nárok pouze na stravné za dobu na služební cestě za dobu odjezdu a příjezdu do místa pracoviště. Pokud by jste chtěl mít placenou dobu i po vaší běžné pracovní době, musel by jste mít v PS stavební dělník - řidič nebo na řidiče uzavřen jiný PP nebo DPČ. Vím, že se vám to nelíbí, že se vracíte večer a krom pár korun stravného nic. Ale bohužel, taková je realita

• 29. 5. 2007 19:42

tomáš (neregistrovaný) 82.202.4.---

Děkuji za odpověd,jen pro upřesnění-stravné mě náleží za celých 12 hodin mimo firmu (07:00 odjezd z firmy -19:00 příjezd) tzn. vč. cesty na stavbu? A do pracovní doby se mě počítá jenom to co odpracuji na stavbě. V tomto případě 12 hod mínus doba strávená na cestě ?

• 29. 5. 2007 20:11

chtěl bych si jenom upřesnit jednu věc ohledně stravného a práce přes čas. odjedu v 7:00 z firmy na stavbu (cesta trvá 1 hod ) na stavbě jsem od 08:00 do 18:00 na firmu se vrátím v 19:00. Jestli počítám dobře tak bych měl dostat:
      2/ proplacení 2 hodiny přesčasu+příplatek za přesčas
      do přesčasu se prý nepočítá cesta na a ze stavby?????

Pracoviště je Brno, stavba je v Olomouci. Mám nárok na stravné za 12 hodin?

Pokud mám ve smlouvě, že pracovní doba je rozvržena nerovnoměrně - počítá se mě hodina tam a hodina zpět jako pracovní doba (navýši mě přasčas ? ?

V pracovní smlouvě je uvedeno stavební dělník - realita je koordinace stavebních prací na stavbě

Takže nejste řidič a proto řízení nebo cesta ze stavby pro vás není výkon práce, za který náleží mzda/plat.
      Tudíž se vám započítává vaše normální pracovní doba bez přesčasů. Máte nárok pouze na stravné za dobu na služební cestě za dobu odjezdu a příjezdu do místa pracoviště. Pokud by jste chtěl mít placenou dobu i po vaší běžné pracovní době, musel by jste mít v PS stavební dělník - řidič nebo na řidiče uzavřen jiný PP nebo
      DPČ. Vím, že se vám to nelíbí, že se vracíte večer a krom pár korun stravného nic. Ale bohužel, taková je realita
      >
      Děkuji za odpověd,jen pro upřesnění-stravné mě náleží za celých 12 hodin mimo firmu (07:00 odjezd z firmy -19:00 příjezd) tzn. vč. cesty na stavbu? A do pracovní doby se mě počítá jenom to co odpracuji na stavbě. V tomto případě 12 hod mínus doba strávená na cestě ?

§ 163 pracovní cesta trvá 5 - 12 hod. a déle než 12 hod. Když máte takto "blbě" napsaný cesťák (12 hod.), tak bohužel první nejnižší rozpětí 58,- Kč.
      K pracovní době, posouzení případné práce přesčas takto na dálku bez znalosti např. vnitřní směrnice, se nedá odpovědně zodpovědět. Mohu vás jedině odkázat na OIP Brno na kontaktní místo, vzít sebou PS, aby se vám na ni koukli.

• 29. 5. 2007 23:21

tomas (neregistrovaný) 82.202.4.---

Pokud nejsem řidič a cesta ze stavby pro mě není výkon práce, za který náleží mzda/plat je tato doba nějak evidována?
      Pořád mě nejde do hlavy,že bych tento čas na cestách jen tak "daroval" zaměstnavateli.

• 30. 5. 2007 9:34

radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

Jsou horší věci. Čas na cestě je skutečně placen jen pokud spadne do obvyklé pracovní doby. Takže když jedu v sobotu nebo v neděli, jedu zadarmo (pro zaměstnavatele).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).