Hlavní navigace

Neplacené volno a ZP

 • (neregistrovaný) 85.70.46.---

  30. 5. 2007 10:31

  Mám zaměstnankyni která je vdaná a má 2děti(dcera 5let,syn 8let) a po vyčerpání dovolené chce požádat o neplacené volno z důvodu uzavření školky a syn bude mítv e škole také prázdniny.Ještě neví zda bude žádat o NV jen na určitý den nebo např. 14dní vcelku.Bude platit za NV zdravotní pojištění nebo,když bude pečovat celodenně o děti tak jí budu nahlašovat na ZP kódem "L" a zase vyhlašovat kódem "T",že má za ní platit stát?Potřebuji nějaké potvrzení např. ze školky,že je uzavřená?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 5. 2007 19:00

   xy (neregistrovaný) 62.204.241.---

   Re: Neplacené volno a ZP
   xx
   Domnívám se, že tato zaměstnankyně by musela čerpat celý kalendářní měsíc neplac.volno (od 1. do posledního dne měsíce včetně), aby nemusela hradit ZP. Měla by se dojít informovat na svoji ZP a tam se také případně přihlásit na tento měsíc, Vy to za ni provést nemůžete- je to její volba. Pokud bude čerpat omluv.neplac.volno jen pár dní v měsíci, tak se domnívám, bude muset ZP za tyto dny zaplatit.

  • 31. 5. 2007 12:09

   ara (neregistrovaný) 83.148.6.---

   Re: Neplacené volno a ZP
   *********
   Za par dní neplatí, odvádí ze mzdy, kterou v tom měsíci má, dokonce ani tyto dny se nevylučuji na ELDP - teď jsem měla tento případ - kdy zaměstnankyně čerpala 5 dní neplaceného volna.

  • 31. 5. 2007 12:22

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Neplacené volno a ZP
   Zp z poměrné části minimální mzdy za každý kal. dne neplaceného volna se hradit musí. Neplatí to pouze pro ty, kdo jsou pojištěni státem. Aby ji pojišťovna měla v evidenci jako osobu pojištěnou státem, musí se jít ona sama na svoji zdr. pojišťovnu zaregistrovat jako osoba celodenně pečující o 2 děti do 15 let (nebo o 1 do 7 let). Celodenní péče u předškolního dítěte je splněna, jestliže nechodí do školky na víc než 4 h denně (což v době prázdnin školky splní - nebude chodit vůbec). Ať si na svoji ZP zavolá, jaké potvrzení po ní budou chtít, a ona Vám pak přinese ze ZP potvrzení o tom, že je registrována jako osoba pečující...čili že je státem pojištěna. Na základě toho bude zdrav. pojištění odvedeno pouze ze skutečně dosažené mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).