Hlavní navigace

minimální mzda???????

• (neregistrovaný) 88.101.87.---

31. 5. 2007 21:58

Dobrý den,
    není mi úplně jasné jak mám stanovit podle nového zákoníku práce mzdu ze závislé činnosti společníkovi bez prac. smlouvy. každý měsíc si ji určují sami, někteří třeba jen 8.000,--. Řešilo by to třeba zkrácení prac. doby, která se jim uvádí jen na výpl. pásce, třeba na polovinu? Stěží je totiž přesvědčím, aby si určili mzdu vyšší...

a jak je to se zaměstnanci? Na firmě máme smluvní základní mzdu. jeden zaměstnanec - technik- má také jen 8.000,-- a nevím, jak bych to obhájila před kontrolou z ÚP.

Také u nás máme společníka bez prac. smlouvy, který je starobní důchodce, pracuje na poloviční úvazek a má měsíční mzdu 3.600,--, není to málo vzhledem k min. mzdě?

Platíme u DPP hodinovou mzdu 65,--, nemusím zde snad řešit žádný doplatek do min. mzdy, když zaměstnanec odpracuje třeba jen 10 hodin za měsíc, že?

...a platí stále, že prac. smlouvy na dobu určitou uzavřené před 3/2004 se stále mohou prodlužovat dodatkem?

Předem děkuji všem, kteří mi pomohou se zorientovat a věnují mi tímto svůj čas.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 6. 2007 9:07

radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

Re: minimální mzda???????
      Společník zodpovídá za firmu i vůči IP, to by mě netrápilo - při případné kontrole si to zdůvodní. Technik za 8000 by mi vadilo také, i když teoreticky to může být ta nejjednodušší činnost ve firmě, tak minimální mzda 8000 může být dostatečná. Splňujete-li hodinovou sazbu 48,10 a vyšší, není třeba se u DPP ničím zneklidňovat. U pojištěných vztahů už může být problém, pokud nemáte potvrzeno, že je buď osobou, za kterou platí "zp" stát, nebo že u jiného plátce je odvod "zp" nejméně z minimálního základu.

• 1. 6. 2007 9:09

radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

Re: minimální mzda???????
      Ještě jsem zapomněl na ty doby určité. Neriskoval bych, protože některé výklady tvrdí, že se může 2 roky po datu, kdy byl změněn ZP. A já se k tomuto názoru přikláním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).