Hlavní navigace

Mateřská dovolená

  • (neregistrovaný) 194.228.197.---

    1. 6. 2007 8:32

    Jsem těhotná a nevím,co musím udělat pro nárok na mateřskou. Musím na nějaké úřady a jak časně před porodem se to vyřizuje?

    Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 6. 2007 9:02

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Mateřská dovolená
      Záleží ,jak dlouho jste těhotná a jakou práci vykonáváte, zda jste v prac. neschopnosti z důvodu rizik. těhotenství apod.
      Pokud vykonáváte práci, která je těhotným zakázána, měla byste to nahlásit ošetř. lékaři i v zaměstnání - více Zákoník práce § 239. Je-li tomu tak, budete dostávat vyr. příspěvek v těh. a mateřství.
      Pokud budete v prac. neschopnosti, tak na PPM půjdete 6 týdnů před plánovaným porodem, jinak můžete jít 6- 8 týdnů před plán.porodem (tiskopis pro MÚ vydá ošetř. lékař).
      Před ukonč. PPM nezapomeňte zažádat zaměstnavatele o čerpání dovolené /PPM se počítá jako odprac. doba/ -zákoník práce § 217 odst. 5, § 218 odst. 3. Poté zažádáte zaměstnavatele o rodič. dovolenou (až) do 3 let dítěte. Po ukončení PPM zažádáte na sociálních dávkách o rodič. příspěvek. Pokud Vaše PPM nebude dosahovat výše rodič. příspěvku, můžete na sociálních dávkách žádat o dorovnání /tiskopis vyplní Vaše mzdová účetní, ale musíte jí ho předložit k vyplnění/.

    • 1. 6. 2007 10:34

      xx (neregistrovaný) 194.228.197.---

      Re: Mateřská dovolená
      Super,moc děkuji za vyčerpávající výpověď:o)
      Jinak pořád pracuji a doufám,že na neschopenku ani nepujdu.
      Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).