Hlavní navigace

Autorska smlouva

  • (neregistrovaný) 195.113.30.---

    1. 6. 2007 10:46

    Dobry den,

    jsem normalne zamestnan a nepodnikam. Nyni mam mimo svuj pracovni uvazek vytvorit jakysi ucebni text, ktery mi zadavatel chce proplatit na zaklade "Autorske smlouvy" (zak. 121/2000) - jednorazova odmena cca 40.000. Jedna se o akci ojedinelou a mimoradnou.


    Muselo by se z techto penez odvadet socialni a zdravotni? Kdy a jak? Do ktereho paragrafu zakona o danich by to spadlo? Je treba kvuli tomu nekde predem registrovat (FU, ZP, socialka)?

    Dekuji predem za vsechny odpovedi.

    Zbynek

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 6. 2007 16:54

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Autorska smlouva
      Bude se jednat o příjem podle § 7/2/a) zákona o daních z příjmů a můžete k nim pro účely stanovení daně z příjmů uplatnit buď skutečné výdaje, nebo výdaje ve výši 40% příjmů.

      Sociální pojištění z tohoto druhu příjmů platit nemusíte - viz § 9/3/d) zákona č. 155/1995 Sb. o důchodém pojištění. Povinná účast na důchodovém pojištění by Vám vznikla pouze v případě, že byste sám prohlásil, že vykonáváte tuto činnost soustavně.

      Pro účely zdravotního pojištění budete ale považován za osobu sam. výdělečně činnou a měl byste tedy odvést zdravotní pojištění. OSVČ odevzdávají své zdravotní pojišťovně "Přehled o příjmech a výdajích", ve kterém vypočítají výši pojistného.
      Výše uvedené platí v případě, že Vám bude odměna vyplacena v roce 2007.
      Nemusíte se nikde předem registrovat.

    • 1. 6. 2007 18:15

      Zbynek (neregistrovaný) 195.113.30.---

      Re: Autorska smlouva
      Dekuji velice za Vasi odpoved. Mam jeste upresnujici otazku: po prohlednuti prislusnych paragrafu se mi zda, ze az do konce roku 2006 to bylo jak rikate. Ale po novele platne od ledna 2007 se to tvari prave opacne, t.j. socialni ano, zdravotni ne !! Co si o tom myslite?

      viz: § 9/3/d zákona č. 155/1995 o důchodém pojištění a
      § 3a/1 zákona zakona 592/1992 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění

    • 1. 6. 2007 18:25

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Autorska smlouva
      Ano, od roku 2007 to mělo být naopak. Tato ustanovení z novelizovaných zákonů o pojistných ale díky legislativním změnám (neřeknu přesně kterým, ale byly přijaty na samém konci roku 2006), nezačala platit. Jestli změny začnou platit od 1.1.2008, ví Bůh:-))

    • 21. 6. 2007 10:26

      Z. (neregistrovaný) 195.113.30.---

      Re: Autorska smlouva
      Vazena zdenoR,

      pred nejakym casem jste mi odpovedela na mou otazku ohledne
      autorskeho honorare (viz nize). Jeste Vas chci poprosit o jedno upresneni:

      Pro účely zdravotního pojištění bych byl povazovan za osobu sam. výdělečně činnou - pokud tedy uzavru smlouvu o autorskem honorari, mel bych to zdravotni pojistovne zrejme oznamit jiz nyni - a v pristim roce v breznu vyplnit prehled. Nebo se jim predem nemusim hlasit?

      Dekuji za odpoved




      >>>Bude se jednat o příjem podle § 7/2/a) zákona o
      >>>daních
      >>>z příjmů a můžete k nim pro účely stanovení daně z
      >>>příjmů uplatnit buď skutečné výdaje, nebo výdaje ve
      >>>výši
      >>>40% příjmů.
      >>>
      >>>Sociální pojištění z tohoto druhu příjmů platit
      >>>nemusíte - viz § 9/3/d) zákona č. 155/1995 Sb. o
      >>>důchodém
      >>>pojištění. Povinná účast na důchodovém pojištění by
      >>>Vám
      >>>vznikla pouze v případě, že byste sám prohlásil, že
      >>>vykonáváte tuto činnost soustavně.
      >>>
      >>>Pro účely zdravotního pojištění budete ale považován
      >>>za osobu sam. výdělečně činnou a měl byste tedy
      >>>odvést
      >>>zdravotní pojištění. OSVČ odevzdávají své zdravotní
      >>>pojišťovně "Přehled o příjmech a výdajích", ve kterém
      >>>vypočítají výši pojistného.
      >>>Výše uvedené platí v případě, že Vám bude odměna
      >>>vyplacena v roce 2007.
      >>>Nemusíte se nikde předem registrovat.

    • 21. 6. 2007 11:48

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Autorska smlouva
      Samotné uzavření smlouvy Vám ještě nezakládá povinnost cokoliv oznamovat zdravotní pojišťovně. Ještě jste nedostal peníze a nemáte tudíž žádný příjem, ze kterého je povinnost odvést zdravotní pojištění. Pokud Vám bude letos vyplacen honorář, pak stačí podat příští rok do 8 dnů od podání daňového přiznání přehled o příjmech a výdajích a zaplatit pojistné.
      Kdybyste na podání přehledu a placení pojistného třeba náhodou zapoměl a dosud jste nikdy své ZP žádný přehled nepodával (zdravotní ppojištění za Vás odvádí jen zaměstnavatel), tak pojišťovna bez cizího přispění těžko zjistí, že jste tento druh příjmů vůbec měl. Ale nechci Vás poňoukat k nepravostem:-))
      Ještě přidám odkaz na stránky VZP, najdete tam komentář k povinnosti odvodu zdravotního pojištění z příjmů, plynoucích z autorských honorářů:
      http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Platci/OSVC/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).