Hlavní navigace

dvě exekuce na výživné

• (neregistrovaný) 194.145.181.---

1. 6. 2007 11:02

prosím o radu, když má zaměstnenec exekuci na výživné již 2 roky mu to strhávám, jako přednostní pohledávku, jak postupovat, když mu přišla další exekuce- od jiné ženy?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 6. 2007 12:26

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Re: dvě exekuce na výživné
      Bez informace o výši mzdy, výši výživného, vyživovaných osobách, o tom, zda jde o běžné nebo dlužné výživné atd. lze odpovědět pouze obecně - co říká občanský soudní řád:
      "Dochází-li podle § 279 odst. 1 ke srážkám z druhé třetiny zbytku čisté mzdy, uspokojí se z ní bez zřetele na pořadí nejprve pohledávky výživného a teprve pak podle pořadí ostatní přednostní pohledávky. Nepostačí-li částka sražená z druhé třetiny k uspokojení všech pohledávek výživného, uspokojí se nejprve běžné výživné všech oprávněných a pak teprve nedoplatky za dřívější dobu, a to podle poměru běžného výživného. Nebylo-li by však částkou sraženou z druhé třetiny kryto ani běžné výživné všech oprávněných, rozdělí se mezi ně částka sražená z druhé třetiny poměrně podle výše běžného výživného bez ohledu na výši
      nedoplatků."

• 1. 6. 2007 13:31

Jana (neregistrovaný) 194.145.181.---

*
      já si s tím tedy moc rady nevím, tak zkusím napsat jak to s tím výživným je.
      Zaměstnanec má mzdu asi 15.000,-. Do vyživovaných osob se pro výpočet počítají i tyto děti(4)? Jinak je nyní rozvedený a sám.
      První exekuce je dluh na výživném 11.200,- a 4.400 měsíčně běžné výživné(3 děti).
      Pak tady má exekuci s Fú-pokuta- nyní zbývá doplatit asi 6.500.
      Třetí exekuce je zase výživné: dlužné 175.000 a běžné 1.000,- měsíčně.
      Děkuji

• 1. 6. 2007 15:35

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

No to vás teda potěš pámbu :-))! Taky mám jednoho podobného výtečníka a každý měsíc to složitě rozpočítávám… Nejsem si úplně jistá, že je to tak dobře, ale zkusím napsat, jak bych postupovala:
      Předpokládám, že ta pohledávka pro FÚ je nepřednostní, když je to pokuta, a že došla jako v pořadí druhá.
      Jako vyživované můžete započítat jen ty osoby, v jejichž prospěch není určena ta příslušná srážka, čili podle mě pro ten finanční úřad započítáte všechny děti, pro výživné na ty první tři děti můžete započítat jednu osobu z toho druhého výživného, a pro to poslední výživné tři osoby – ty děti z prvního výživného, ale nevím, jak by se to počítalo. Takže pokud jde o výživné, byla bych asi pes a neuznala mu žádné osoby. Výživné srážené z druhé třetiny má bez ohledu na pořadí přednost před vším ostatním.
      Nejdřív by mě zajímalo, jakou částku mohu zabavit bez omezení. Vzala bych tedy 15000 čistou mzdu, odečetla bych 3857 na povinného, od výsledku (11143) bych odečetla 5785 (= částka nad kterou lze srážet bez omezení). Vyjde 5358, které lze srazit, připočítám je ke druhé třetině. Mám tedy 5358 + 1928 = 7286. z toho nejprve srazím běžné výživné 5 400. Zbude 1886 Kč, které rozdělíte na dlužné výživné podle poměru. Poměr výživného je 81,5%:18,5%, tedy 1537 na dlužné výživné pro tři děti a 349 pro to jedno. Pak máte k dispozici ještě 1928 Kč z první třetiny, tam srážíte podle pořadí, v jakém pohledávky došly. Jestliže jako první došlo to výživné na tři děti, srážíte tu první třetinu pořád na ně, dokud nebude dluh uhrazen, pak byste z té první třetiny srážela tu pokutu pro FÚ a jako třetí by přišlo na řadu to druhé dlužné výživné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).