Hlavní navigace

Služba přímo spoj. s přeprav.službou?

  • (neregistrovaný) 85.135.64.---

    1. 6. 2007 20:24

    Naše společnost (jako poskytovatel služby) hodlá uzavřít s plátcem DPH v EU smlouvu o poskyt. služeb při realizaci přeprav mezi členskými státy, o zhruba tomto obsahu:
    "operativní činnost v oblasti železniční přepravy na území ČR, konkrétně: avizace podaných zásilek, spolupráce s přepravci, monitorování realizace jednotlivých zásilek".

    Dle mého názoru se jedná o službu přímo spojenou s přepravou mezi členskými státy dle §10/4,5.
    Setkala jsem se však s názorem, že pod v.u. pojem lze zahrnout jen služby jako překládka, nakládka apod. Existuje v tomto případě nějaký odborný výklad, nebo máte s tím nějaké zkušenosti ?
    Děkuji za příspěvky a názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 6. 2007 9:23

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      Našla jsem odborný výklad v některém čísle Poradce, ale zrovna ho nemůžu najít. Dle mého názoru a názoru autora článku jsou i služby spedice apod. včetně služeb, které uvádíte službami souvisejícími s přepravou. Prokázat tuto souvislost jistě pro Vás nebude problém.
      Jdu to hledat, ale nevím kdy to bude protože mezitím musím ještě vařit :-))) Zuzik

    • 2. 6. 2007 11:46

      Barbara (neregistrovaný) 85.135.64.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      Děkuji Vám za odpověď. Víte problém spíše vidí ten EU příjemce služby, bojí se, že to bude s českou daní. Zkoumala jsem trochu jejich výklady zákona (PL) a připadá mi, že to mají horší v dokazování osvobození. Přemýšlím, jestli tu smlouvu nepředělat ve smyslu že jim budeme poskytovat poradenství dle 10/6. Jestli náhodou najdete ten výklad, tak mě uklidníte (stačí v pondělí, taky se musím zabývat domacími pracemi :-))). Barbara

    • 2. 6. 2007 11:56

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      Já vím, že poláci to tam mají dost tvrdé. Teď mám taky zrovna před sebou otevřený komentář k tomu poradenství - i to je cesta, důležité je, jak se s klientem domluvíte. Zuzik

    • 2. 6. 2007 11:54

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      >>Naše společnost (jako poskytovatel služby) hodlá
      >>uzavřít s plátcem DPH v EU smlouvu o poskyt. služeb
      >>při
      >>realizaci přeprav mezi členskými státy, o zhruba
      >>tomto
      >>obsahu:
      >>"operativní činnost v oblasti železniční přepravy na
      >>území ČR, konkrétně: avizace podaných zásilek,
      >>spolupráce s přepravci, monitorování realizace
      >>jednotlivých
      >>zásilek".
      >>
      >>Dle mého názoru se jedná o službu přímo spojenou s
      >>přepravou mezi členskými státy dle §10/4,5.
      >>Setkala jsem se však s názorem, že pod v.u. pojem lze
      >>zahrnout jen služby jako překládka, nakládka apod.
      >>Existuje v tomto případě nějaký odborný výklad, nebo
      >>máte
      >>s tím nějaké zkušenosti ?
      >>Děkuji za příspěvky a názory.

      Tak výše uvedený článek jsem našla, bohužel se týká služeb spojených s přepravou při dovozu a vývozu.

      Nicméně, pokud služby, které uvádíte souvisí s přepravou do EU (pochopila jsem, že se jedná o určitý komplexní servis služeb "vše pro klienta- od A až po Z") a účtujete je plátci z EU, pak se zajisté jedná o poskytnutí služby dle §10/5, kdy je místem plnění JČS.
      >Zuzik

    • 4. 6. 2007 10:20

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      ------
      Děkuji Vám Zuzíku.
      Chtějí po mně, aby to bylo bez daně, ale na ty služby souvis. s přepravou se jím to nelíbí. Asi bych si z jejich obav nic nedělala, a udělala bych to jak náš zákon umožňuje, ale znejistěla jsem, když se ozvaly nezávisle na sobě obě dvě firmy, se kterými se ta smlouva uzavírá. Koukala jsem do jejich zákona, oni mají u tohoto druhu služeb uvedeno přímo:" pomocné služby jako nakládka, vykládka, překládka a podobné činnosti". A v direktivěEU 112/2006 to zní skoro stejně. Takže oni se drží jen té přímé manipulace a nic dalšího něchtějí akceptovat .
      Tak jsem si řekla že to hodím na to poradenství , ale tam asi taky narazím, protože tam zas mají vyjmenovány činnosti podle nějaké klasifikace. Asi mně z toho picne.

    • 4. 6. 2007 14:32

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      Pak asi nezbývá než se s nimi domluvit na textu, který by jim vyhovoval. Jestli to budou pomocné služby při nakládce či překládce nebo jak to budou chtít nazvat je pro splnění §10 u nás celkem přijatelné. Možná by nebylo na škodu na tyto činnosti přesně sepsat nějakou smlouvu, aby to bylo jasně vypsáno a jasně dáno pro obě strany o co se jedná. Zuzik

    • 4. 6. 2007 15:29

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Služba přímo spoj. s přeprav.službou
      --------
      Už jsem to vyřešila dotazem na FÚ. Bylo mi sděleno, že dle našeho zákona by tuhle činnost šlo osvobodit jak dle 10/5 tak dle 10/6.
      Bylo mi však řečeno, že pod pojmem služby přímo spojené... se spíše chápe nějaké služby, bez kterých by se tu přepravu nedalo uskutečnit, ale nějaký striktní výklad neexistuje. Domluvili jsme se , že to hodíme na to poradenství a poskytování informací.
      Smlouvu samozřejmě sepíšem tak, aby se líbila všem zúčastněným stranám :-)) Děkuji za podporu. Barbara

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).