Hlavní navigace

Rozhodce

• (neregistrovaný) 212.71.150.---

2. 6. 2007 21:50

Co musí splňovat FO třeba podnikatel aby mohl vykonávat funkci ROZHODCE třeba v obchodních případech (sporech). Jakou musí mít kvalifikace? Jaké oprávnění je k tomu nutné (jaký ŽL nebo něco podobného) ? Kde musí být evidován nebo zapsán? Jaký zákon tyto všechny otázky řeší? Díky za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 6. 2007 16:08

J (neregistrovaný) 213.192.55.---

Re: Rozhodce
      Na internetu jsem našla, že rozhodcem může být občan ČR, který je zletilý(18 let) a způsobilý k právním úkonům, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak, může jím být pouze fyzická nikoliv právnická osoba.Nemůže jím být soudce ani státní zástupce. Jinak zákon nestanoví žádné další podmínky na vzdělání nebo kvalifikaci.Nemusí tedy mít právnické vzdělání.
      Tohle když jsem četla, tak jsem žasla. Od teď nepodepíšu žádnou smlouvu, ve které bude stanoveno, že případné spory budou řešeny rozhodcem.

• 12. 6. 2007 13:39

d (neregistrovaný) 85.160.79.---

Re: Rozhodce
      dobrý den, k podpisu takové smlouvy Vás snad nikdo nenutí.
      Pokud s někým sepisuji jakoukoliv smlouvy, vždy k ní sepisuji i rozhodčí doložku. V této doložce je uvedeno, že spor bude rozhodovat rozhodce, jmenovaný konkrétní společností. Pokud tam nic konkrétního nemáte, máte možnost si vybrat rozhodce, třeba dle různých referencí. Např. rozhodní soud působí při PrF MU v Brně, kde rozhodci jsou vš učitelé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).