Hlavní navigace

výpočet hrubé mzdy

 • (neregistrovaný) 85.207.103.---

  4. 6. 2007 13:40

  Dobrý den! Potřebovala bych poradit, jak vypočítat hrubou mzdu, když přiblližně vím rozmezí (od-do Kč) hodinové čisté mzdy.Je daňově lepší napsat nižší plat a vyšší prémie nebo naopak? Jak se vypočítá % hranice?Omlouvám se za neznalost, teprve se ve mzdovém účetnictví zaučuji-samouk. Děkuji moc za brzkou odpověď! S přáním hezkého dne M. Marková

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2007 13:52

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: výpočet hrubé mzdy
   Musíte vědět, jak se vypočítá z hrubé mzda čistá: Hrubá mzda v měsíci - 4,5% zdrav. poj. - 8% soc. poj. = daňový základ. Ten zaokrouhlíte na stovku nahoru a zdaníte dle tabulek (předpokládám, že má zaměstnanec podepsané daňové prohlášení). Od daně pak odečtete uplatňované slevy, na které má nárok a které uplaňuje (na poplatníka 600 Kč, na část. invaliditu 125 Kč, na plnou invaliditu 250 Kč atd., ale pouze do nuly). Dále může být uplatněno daňové zvýhodnění na děti - do nuly je sleva, pod nulu se to nazývá bonusem, ale to si musíte nastudovat - doporučuje publikaci Zdanění mezd a platů od P. Pelecha a také Mzdová účetní. A při zjišťování hrubé mzdy musíte zkoušet, až Vám to vyjde na čistou mzdu. Daňově je úplně jedno, zda píšete nižší základní mzdu a vyšší prémie nebo naopak. Vše dohromady to činí hrubou mzdu. Má to vyznam pouze ten, že zaměstnanec nemá jistou vysokou základní mzdu, ale může být stimulován vyššími prémiemi (nebo naopak potrestán prémiemi nižšími). Nevím co myslíte tou % hranicí.

  • 4. 6. 2007 14:10

   Daniela (neregistrovaný) 88.102.57.---

   Re: výpočet hrubé mzdy
   Z čisté měsíční mzdy se hrubá spočítat nedá, musíte pokus-omyl z hrubé počítat čistou až se přiblížíte k té vaší.A navíc každý zaměstnanec může mít jiné slevy na daň.respekt.daň.zvýhodnění na různý počet dětí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).