Hlavní navigace

Neplacené volno v zaměstnání

  • (neregistrovaný) 80.82.148.---

    6. 6. 2007 8:16

    Od 11.5.2007 nastoupil do pracovního poměru náš nový zaměstnanec na dobu neurčitou. Od 18.6.2007 požádal o neplacené volno v délce 15 dnů, popř. 15 dnů dovolené. Na delší dovolenou mu vznikne nárok po odpracování až 60 dnů. Je možné mu dát dovolenou už dříve, když má uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou a nechce z organizace odejít? Nebo mu raději dát neplacené volno protože, co když náhodou ukončí pracovní poměr a dovolená bude přeplacená?. Jak mám pak postupovat při výpočtu platu, jestli mu neplacené volno od 18.6.2007 poskytneme. Jaké odvody musí zaplatit organizace a jaké zaměstnanec? Děkuji předem za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 6. 2007 9:32

      radouš (neregistrovaný) 62.240.191.---

      Re: Neplacené volno v zaměstnání
      § 217 ZP odst (1) - dovolenou lze čerpat i když podmínky dosud nejsou splněny, ale je předpoklad, že splněny budou. Pokud nakonec dojde k situaci, že dovolené bylo vyčerpáno více, než na kolik vznikl nárok, přeplacená náhrada za dovolenou se zaměstnanci srazí i bez jeho souhlasu § 222 odst. (5) ZP

    • 6. 6. 2007 14:32

      Květa (neregistrovaný) 80.82.148.---

      Re: Neplacené volno v zaměstnání
      Jak to bude v případě, že zaměstnavatel dá zaměstnanci 15 dnů neplacené volno. Jaké odvody musí provést zaměstnavatel a jaké zaměstnanec? Prosím o radu.

    • 6. 6. 2007 14:51

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Neplacené volno v zaměstnání
      >>>Od 11.5.2007 nastoupil do pracovního poměru náš nový
      >>>zaměstnanec na dobu neurčitou. Od 18.6.2007 požádal o
      >>>neplacené volno v délce 15 dnů, popř. 15 dnů
      >>>dovolené.
      >>>Na delší dovolenou mu vznikne nárok po odpracování až
      >>>60 dnů. Je možné mu dát dovolenou už dříve, když má
      >>>uzavřený pracovní poměr na dobu neurčitou a nechce z
      >>>organizace odejít? Nebo mu raději dát neplacené volno
      >>>protože, co když náhodou ukončí pracovní poměr a
      >>>dovolená
      >>>bude přeplacená?. Jak mám pak postupovat při výpočtu
      >>>platu, jestli mu neplacené volno od 18.6.2007
      >>>poskytneme. Jaké odvody musí zaplatit organizace a
      >>>jaké
      >>>zaměstnanec? Děkuji předem za radu.

      >
      >Jak to bude v případě, že zaměstnavatel dá zaměstnanci
      >15 dnů neplacené volno. Jaké odvody musí provést
      >zaměstnavatel a jaké zaměstnanec? Prosím o radu.

      Pokud se dohodnete na tom, že poskytnete zaměstnanci omluvené neplac. volno, měla by být sepsána žádost o toto volno od - do (při takto dlouhém volnu byste měli uvádět včetně so+ne). Tato žádost by měla obsahovat dohodu o srážkách zaměstnance, že za uvedenou dobu z jeho mzdy uhradíte ZP (platí se za KD). Žádost také můžete formulovat od - pátek, pondělí - pátek... (prostě so + ne vynechat, ale museli byste to u kontroly ze ZP obhájit - některé ZP toto nechtějí uznávat). U neplac. omluveného volna je možné se dohodnout na částečné úhradě ZP zaměstnancem a částečně uhradí zaměstnavatel, ale v praxi to asi bývá tak, že to hradí celé zaměstnanec (na rozdíl neomluvená absence - tam ze zákona hradí ZP celé zaměstnanec).O neplac. volno se žádá předem.
      Žádost by měl podepsat zaměstnanec, napsat datum - před nástupen na omluv.volno a určitě by měl schválit nadřízený zaměstnance, popř. ještě někdo z vedení firmy - nevím, kdo u Vás co podepisuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).