Hlavní navigace

Bezúročná půjčka

  • (neregistrovaný)

    6. 6. 2007 12:56

    Řeším následující problém. Společník půjčil své společnosti (s.r.o.) peníze na základě bezúročné půjčky. Vím, že to lze, obvykle je ale společník fyzickou osobou.
    Jak je to v případě, kdy je společník právnickou osobou (mateřská společnost) a půjčí dceřinné společnosti peníze na základě bezúročné půjčky? Bojím se, aby matka nemusela zvýšit základ daně podle § 23/7.

    Předem děkuji za vaše názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 6. 2007 23:09

      xxl (neregistrovaný)

      Re: bezúročná půjčka
      Výklad Ing. Sedlákové z MF:
      půjčka společníka s.r.o.
      (Sedláková str. 145 – 146). V případě smlouvy o půjčce mezi fyzickými či právnickými osobami je třeba vycházet z §
      658 občanského zákoníku, který stanoví, že při půjčce peněžité lze dohodnout úroky, Záleží zcela na věřiteli a dlužníkovi
      jak bude smlouva znít. Z hlediska daně z příjmu nemůže mít tento postup pro oba poplatníky žádný dopad. Doporučuji
      tedy písemnou smlouvu s odvoláním na uvedený zákoník a paragraf.

    • 7. 6. 2007 7:56

      DaniK (neregistrovaný)

      Re: bezúročná půjčka
      Děkuji moc. Nevíte, odkud bych si ten výklad mohla stáhnout? Na mfcr jsem ho nenašla :-(

    • 7. 6. 2007 8:29

      DaniK (neregistrovaný)

      Re: bezúročná půjčka
      A můžete mi říct, z jaké publikace od Sedlákové to je? A mohla bych mít drzou prosbu, že byste mi ten výklad oskenoval a poslal na e-mail? :-) (dana tečka kebertova zavináč actherm tečka cz)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).