Hlavní navigace

Evidence zboží v podvojném účetníctví.

• (neregistrovaný) 88.100.14.---

7. 6. 2007 10:41

Má někdo prosím zkušenost s problémem zásob ? Účtuji v programu STEREO, NZA - způsob A pořízení zboží, faktury přijaté 131/321, kontroluji klientovy skladové příjemky ( maloobchod-program CÉZAR ) . Vše perfektně sedí na haléře. Měsíčně vnitřním dokladem zaúčtuji převod zboží na sklad 132/131. Pokud zaúčtuji měsíčně vyskladnění zásob v nákupních cenách podle jejich částky z rekapitulace tržeb 504/132, tak nám nesedí konečný stav skladu - účet 132 - liší se až o 6 tisíc. Ve společnosti CÉZAR tvrdí, že tento rozdíl vzniká zaokrouhlováním průměrných nákupních cen při vyskaldňování zboží. Zdá se mi to divné, že je ten rozíl tak velký !
    Nevmí si rady jak postupovat, aby sklad seděl.
    Děkuji moc za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2007 13:40

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

Re: Evidence zboží v podvojném účetníctv
      Nevím, jestli Vám budu umět pomoci, ale nerozumím přesně dotazu - možná i ostatní. S výše uvedenými softwarem nemám zkušenost, ale zkusím to.
      1. Vy účtujete 131/321 podle faktur a posléze to kontrolujete s příjemky, kde Vám vše sedí.
      2. Pak měsíčně účtujete převod 132/131 - to je mi taky jasné.
      3. Ale pak mi není jasné to dál - Vy účtujete měsíčně vyskladnění z nějaké rekapitulace tržeb - a to mi není jasné: tržby za zboží jsou v prodejní ceně - je na tom lejstru i částky při vyskladnění? Trošku popište, na základě čeho Vy účtujete tu 504. Vy používáte průměrné ceny pro ocenění?
      Možná se najde někdo, kdo zná tento software.

• 7. 6. 2007 14:02

Dana (neregistrovaný) 88.100.14.---

Já právě pomocí jejich výstupu z programu měsíčně vnitřním dokladem 504/132 zaúčtuji jednou částkou vyskladněné zboží v průměrných nákupních cenách, proto to zřejmě nevychází , že si jejich program dělá průměrné nákupní ceny sám, jelikož mají hodně pohybů a hodně položek.
      Děkuji za odpověď.

• 7. 6. 2007 14:37

Už tomu rozumím, při průměrných cenách tam skutečně nějaký rozdíl může vyskočit. Ale 6 tis. za měsíc je poměrně dost, i když při hodně pohybech je to asi možné. Jak to vidím - Vy musíte zaúčtovat výdej dle jejich dokladu průměrných cen, ale zároveň Vám musí 132 souhlasit, takže je potřeba nějakým způsobem ji dorovnat. Pak bych to asi dorovnala účetně 504/132 (v případě, že je na 132 více) a zadala si speciální analytiku 504.xxx - dorovnání průměrných cen. Nic jiného mě nenapadá. Pokud by se to neudělalo, tak by se stejně o tom muselo účtovat v rámci inventury.
      Ale předesílám, že z praxe nemám v tomto případě tolik zkušeností, ať klidně se k mému návrhu vyjádří i jiní.

• 7. 6. 2007 15:20

Děkuji, že musí sedět 132 mi je jasné, jen jsem nevěděla jak na to.
      Možná se dozvím ještě nějaké zkušenosti od dalších.

• 7. 6. 2007 15:53

Prosím ostatní-průměr. cena ve skladu
      Samozřejmě, to jsem Vás nechtěla podcenit, jen jsem psala myšlenkové pochody:-) Můj závěr je tudíž ten, že normálně daňově zúčtovat 504/132 na spec. analytice a bude vše srovnáno-stejně by se tak dělo na konci roku. Ale možná to vidím moc jednoduše.

Pro ostatní:
      je tu případ, kdy se vyskladňuje v průměrných cenách v jiném softwaru, než ve kterém se evidují došlé faktury. Výsledkem je pak to, že výdej se účtuje na základě výstupního dokladu toho jiného softwaru, což v závěru neodpovídá účetnictví, protože tam vystupuje rozdíl díky těm průměrným cenám. Jak dorovnat rozdíl?

• 10. 6. 2007 10:56

xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

musím mazat
      >>>skladu - účet 132 - liší se až o 6 tisíc. Ve
      >>>společnosti CÉZAR tvrdí, že tento rozdíl vzniká
      >>>zaokrouhlováním
      >>>průměrných nákupních cen při vyskaldňování zboží. Zdá
      >>>se mi to divné, že je ten rozíl tak velký !
      >>>Nevmí si rady jak postupovat, aby sklad seděl.
      >>> Děkuji moc za radu.
      >>
      >>Nevím, jestli Vám budu umět pomoci, ale nerozumím
      >>přesně dotazu - možná i ostatní. S výše uvedenými
      >>softwarem nemám zkušenost, ale zkusím to.
      >>1. Vy účtujete 131/321 podle faktur a posléze to
      >>kontrolujete s příjemky, kde Vám vše sedí.
      >>2. Pak měsíčně účtujete převod 132/131 - to je mi
      >>taky
      >>jasné.
      >>3. Ale pak mi není jasné to dál - Vy účtujete měsíčně
      >>vyskladnění z nějaké rekapitulace tržeb - a to mi
      >>není
      >>jasné: tržby za zboží jsou v prodejní ceně - je na
      >>tom
      >>lejstru i částky při vyskladnění? Trošku popište, na
      >>základě čeho Vy účtujete tu 504. Vy používáte
      >>průměrné
      >>ceny pro ocenění?
      >>Možná se najde někdo, kdo zná tento software.
      >
      >Já právě pomocí jejich výstupu z programu měsíčně
      >vnitřním dokladem 504/132 zaúčtuji jednou částkou
      >vyskladněné zboží v průměrných nákupních cenách, proto to
      >zřejmě nevychází , že si jejich program dělá průměrné
      >nákupní ceny sám, jelikož mají hodně pohybů a hodně
      >položek.
      >Děkuji za odpověď.

Nevím, jak účtujete převod na sklad MD 132 / DAL 131. Pokud účtuje tak, že je 131 při tomto převodu nulový (měl by být) pak máte určitě účet cenových rozdílů, které průběžně rozpouštíte.
      Klidně bych založil ještě jeden účet CR AE a zde rozpouštěl uvedené rozdíly. Nemůže se naprosto nic stát, protože ať máte ve skladě ceny jaké chcete, v korunách nemůžete vyskladnit víc, než jste v korunách nakoupili.

• 10. 6. 2007 13:40

Díky za odezvu.
      Převod na sklad 132/131 měsíčně mi sedí podle faktur přijatých i podle skladových příjemek z maloobchodního programu. Na konci měsíce mám účet 131 vždy nulový.
      Problém nastává při zaúčtování vyskladnění ! Pokud zadám částku podle jejich rekapitulace : "Expedice zboží celkem v NC" na účty 504/132.( S tím se asi nic nedá dělat ! ) Pak je rozdíl v konečném stavu skladu na účtu 132.
      Nemám účet cen.rozdílů , můžete mi prosím poradit, ten by se účtoval proti problematické 132 ?
      Děkuji moc za radu!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).