Hlavní navigace

minimální základ daně OSVC + zaměstnání

• (neregistrovaný) 213.151.94.---

7. 6. 2007 22:42

Dobrý večer,
    jsem přesvědčena, že když je podnikání vedlejším zdrojem příjmů a zaměstnání zdrojem hlavní, nejsem povinna kalkulovat z podnikání daň z minimálního základu daně (samozřejmě se mi jedná o případ, kdy ZD z podnikání je nižší než min.ZD).

Ráda bych si přečetla přesnou citaci v zákoně ohledně rozlišení, kdy je z pohledu daně z příjmů považováno v souvislosti s min.ZD podnikání za vedlejší činnost. Bohužel se mi to nějak nedaří v Zákoně o daních z příjmů najít. Pročetla jsem celý § 7c a zde nic nenašla. Poradíte mi prosím někdo jaký paragraf, příp.i odstavec, tuto problematiku řeší?

Předem mnohokrát děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2007 23:03

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

Re: minimální základ daně OSVC + zaměstn
      Zákon o daních z příjmů nerozlišuje hlavní a vedlejší zdroje příjmů. Váš základ daně je tvořen součtem dílčích základů (podle § 6 - ze zaměstnání a podle § 7 - ze živnosti) a pokud je součet dílčích základů nižší, než MZD, pak vypočítáváte daň z minimálního základu. Jestliže je součet dílčích základů vyšší (za rok 2006 to bylo 112.950,- Kč), pak Vás MZD nezajímá.

• 7. 6. 2007 23:07

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

Re: minimální základ daně OSVC + zaměstn
      Naprosto souhlasím a jen doplním paragrafy - v § 7c se píše, že "u poplatníka s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a), b) nebo c) musí ZÁKLAD DANĚ podle § 5 a 23 činit alespoň.......atd."

Dále v § 5 odst. 2 je uvedeno, že "u poplatníka, kterému plynou ve zdaňovacím období souběžně dva nebo více druhů příjmů uvedených v § 6 až 10, je ZÁKLADEM DANĚ součet dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů s použitím ustanovení odstavce 1."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).