Hlavní navigace

transformace organizace a výpovědi

  • (neregistrovaný) 81.19.35.---

    9. 6. 2007 13:28

    Dobrý den. Náš Domov důchodců (příspěvková organizace kraje) by se měl příští rok transformovat na obecně prospěšnou společnost. Nevíte někdo, zda bude nutné dát všem zaměstnancům výpovědi s odstupným a pak sepsat nové pracovní smlouvy nebo lze pokračovat na stávající pracovní smlouvy (bez odstupného) ? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 6. 2007 13:41

      Irena (neregistrovaný) 89.102.186.---

      Re: transformace organizace a výpovědi
      Nikoli, žádné výpovědi, dle § 338 Zákoníku práce
      v případě transformace zaměstnavatele přechází práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů na nabyvatele, aniž by bylo potřeba končit pracovní poměry a navázat nové.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).