Hlavní navigace

platilo před novel.DPH- nájem osvoboz.?

  • (neregistrovaný) 88.102.57.---

    11. 6. 2007 9:29

    Platilo i před novelou DPH květen 2004, že je nájem nebytových prostor je osvobozen od DPH a jen u plátců je možná domluva?
    Mám dotaz, máme smlouvu, kterou vždy obnovujeme od r.1996 vždy na rok, je pro neplátce a vždy mu ji fakturujeme s 19% DPH. Nevadí to ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 6. 2007 11:00

      kojot (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: platilo před novel.DPH- nájem osvobo
      Pokud odvádíte DPH a tomu neplátci, co to fakturujete, to nevadí, tak z pohledu finančního úřadu je to v pořádku a nehrozí Vám žádná sankce. Předpokládám, že se jedná o nájem osvobozený dle § 56, odst. 4 a ne o zde vyjmenovaný nájem, na které se osvobození nevztahuje. Jenom se divím tomu neplátci, proč Vám platí víc než musí (to znamená vč. DPH) a proč se neřídíte zákonem a nefakturujete (resp. neuzavřete smlouvu) bez DPH.

    • 11. 6. 2007 11:19

      Daniela (neregistrovaný) 88.102.57.---

      Re: platilo před novel.DPH- nájem osvobo
      Jedná se o to, že bysme museli krátit daň na vstupu a kvůli nájmu nebyt.prostor 9m2 1500,-vč.pev.linky,el,vody,plyn a ostat. by to bylo jen zanedbatelné procento. A navíc já jsem to přebrala až loni a takto už to funguje 10let, tak jsem to nechala tak.
      Ale myslím si také, že pokud toto DPH odvádíme, tak by to mělo být nenapadnutelné, jen třeba pokuta za špatné účtování, ne?

    • 11. 6. 2007 12:30

      kojot (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: platilo před novel.DPH- nájem osvobo
      Dle mého názoru jste si elegantně poradili s uplatněním DPH na vstupu a myslím si, že ani za DPH ani za účtování Vám žádná sankce nehrozí, neboť účtováno máte správně. Z dotazu nebylo zřejmé, že nájem je vč. el. energie, plynu atd. V naší organizaci jsme takové nájmy nevýznamného rozsahu a kde se obtížně vypočítává spotřeba energií, kdysi řešili podobným způsobem. U hodnotově významných nájmů máme však smlouvu s položkou nájmu, který je osvobozen a s položkou energií a ostatních služeb, kde je DPH. Potom však máme problém, jak uvádíte, s neuplatněním poměrné části DPH na vstupu při údržbě staveb apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).