Hlavní navigace

2.mateřská -prosím pí.Jiřku

• (neregistrovaný) 84.42.239.---

12. 6. 2007 14:29

Dobrý den paní Jiřko a ostatní odbornice (myšleno upřímně :o)),
    v říjnu 2007 bude mít mé první dítě 4.roky a já mám v původním zaměstnání (na HPP) podepsané neplacené volno do těchto jeho 4 let. Jsem ale čerstvě těhotná a druhé dítě (pokud vše dobře dopadne) se má narodit přelom leden/únor 2008. Dále si vydělávám jako OSVČ (vedlejší činnost-vzhledem k HPP). A proto mám dotaz: Když si v zaměstnání prodloužím do konce r.2007 neplacené volno (kdy budu nastupovat na 2.mateřskou) a uhradím zaměstnavateli své ZP z neplac.volna (13,5% z min mzdy) za část října a za 11+12/07 mohu čerpat PPM vypočtenou z výdělku před první mateřskou dovolenou (2Q/2003) a dále plně fungovat jako OSVČ?
    Děkuji moc všem za rady a připomínky
    K.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 6. 2007 21:28

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: 2.mateřská -prosím pí.Jiřku
      Pokud se na neplaceném volnu se zaměstnavatelem dohodnete (on souhlasit nemusí, ale předpokládejme, že souhlasit bude), pak normálně zůstáváte jeho zaměstnankyní a na mateřskou dovolenou pak můžete nastoupit v rozmezí 8 - 6 týdnů před plánovaným porodem. Takže si vypočítejte, kdy na MD nastoupíte a do dne předtím požádejte o nepl. volno. Jen musím upozornit, že pokud byste před nástupem na MD onemocněla, nebude Vám náležet nemocenská (protože neplacené volno se nemocenskou nepřerušuje, ledaže byste dohodli, že nepl. volno bylo povoleno jen do dne před neschopností - museli byste žádost antidatovat). Dítě bude mít v říjnu 4 roky, takže už nebudete zdravotně státem pojištěna z titulu poživatele rodič. příspěvku. Pokud ale dítě nebude docházet do školky na víc, než 4 h denně, můžete se na své ZP zaregistrovat jako osoba celodenně a řádně pečující o dítě do 7 let. Z toho titulu pak budete zase zdravotně pojištěna státem a nemusíte v neplaceném volnu odvádět zdravotní pojištění (zaměstnavateli byste donesla potvrzení ze ZP). Pokud ovšem dítě bude chodit do školky celodenně, pak státem pojištěna nebudete a zaměstnavatel odvede 13,5% z minimální mzdy, které Vy mu vrátíte do kasy. Co se týká výpočtu mateřských dávek - teď už není rozhodné čtvrtletí, ale 12 měsíců před měsícem, ve kterém nastupujete na MD. Pokud v těchto 12ti měsících nebyl příjem a odpracovaný den, jde se vždy o další 3 měsíce (ne o čtvrtletí, ale o 3 měsíce) zpět tak dlouho, až se objeví 3měsíční období, ve kterém příjem byl. Takže nová mateřská se může lišit od mateřské první.

• 13. 6. 2007 9:07

K. (neregistrovaný) 84.42.239.---

Re: 2.mateřská -prosím pí.Jiřku
      Moc děkuji paní Jiřko!
      K.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).