Hlavní navigace

Pracovní úraz - na co mám nárok ???

• (neregistrovaný) 89.24.40.---

14. 6. 2007 14:23

Hezký den,
    před necelým rokem jsem měl prac. úraz (autonehoda - nezaviněná), teprve nyní se chystám do práce...
    Zajímalo by mne, na jaká odškodnění mám nyní ze zákona nárok. Domnívám se, že na následující:

1. Dorovnání ušlého zisku
    2. Bolestné

Nerad bych na něco zapomněl, proto se raději ptám :-)

Děkuju za upřesnění !

Radek

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 6. 2007 14:57

Eva (neregistrovaný) 80.188.1.---

Re: Pracovní úraz - na co mám nárok ???
      co myslíte dorovnáním ušlého zisku? Jste podnikatel?

Pokud jste zaměstnanec měl jste celou dobu nárok na náhradu za ztrátu na výdělku (rozdíl mezi ND a průměrným výdělkem před pracovním úrazem)

• 14. 6. 2007 15:36

Radek (neregistrovaný) 89.24.40.---

Bylo mi řečeno, že náhrada zisku se řeší až po skončení neschopnosti... Je prý to složité, protože to jde až poté najednou všekeré náklady z povinného ručení vozidla, které nehodu způsobilo... Jsem zaměstnanec...

• 14. 6. 2007 16:51

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Pořád mluvíte o náhradě zisku. Zisk náleží pouze majiteli, zaměstnanci nenáleží náhrada zisku, ale náhrada ušlé mzdy. Zaměstnavatel je pro tento účel povinně pojištěn, většinou u Kooperativy. Pokud nemoc trvá krátkodobě, většinou se postupuje tak, že náhradu vyplatí pojišťovna zaměstnanci. Pokud jde ale o několikaměsíční neschopnost, měl Vám zaměstnavatel každý měsíc vyplácet tuto náhradu a pak by to dostal od Kooperativy zpět. Pokud tomu tak nebylo, tak je potřeba to vyřídit teď. Postupuje se tak, že se vyčíslí celkové nemocenské dávky, které jste dostal na nemoc pro pracovní úraz, pak se vypočítají hodiny, které jste kvůli prac. úrazu neodpracoval (plus svátky, které byste měl jinak placené průměrem) a vynásobí se hodinovým průměrem, který byl platný v době začátku neschopnosti. Rozdíl mezi tím a těmi vyplacenými nemocenskými dávkami je náhrada mzdy. Buď Vám ji vyplatí zaměstnavatel nebo pojišťovna, v obou případech musí být zdaněna (pokud Vám ji zašle pojišťovna, nemůže pak být uděláno zaměstnavatel zúčtování daní, budete muset podat přiznání). Nějkdy se ale stává, že pojišťovna neuzná celou náhradu, třeba když vyhodnotí, že zaměstnanec nějak pochybil. To samé s bolestným, musíte donést od lékaře formulář, na kterém on vyčíslí body, podle kterých se pak bolestné vypočítá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).