Hlavní navigace

Prosím Páju, ale uvítám radu i ostatních

• (neregistrovaný) 86.49.13.---

15. 6. 2007 10:48

Dobrý den, mám prosbu. Paní Jiřka mi poradila, abych se na Vás obrátila. Potřebuji vysvětlit rozdíl mezi termíny „předmět podnikání“ a „předmět činnosti“. Dcera nastoupila zaměstnání a v pracovní smlouvě má závazek, že nebude vedle svého zaměstnání v pracovním poměru vykonávat výdělečnou činnost, shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele a že tato povinnost trvá i dvanáct měsíců po skončení pracovního poměru, jinak se vystavuje sankci ve výši jednoho milionu korun. Chci předejít případných nedorozuměním a proto potřebuji poradit. Zaměstnavatel má v registru ekonomických subjektů i v obchodním rejstříku jako předmět činnosti uveden pouze pronájem nemovitostí, prostě „realitka“, ale v předmětu podnikání má mnohem širší záběr a jako každá druhá společnost má uvedenu i činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců. Právě v tomto cítím problém a chci mít jistotu, neboť dcera má živnostenské oprávnění taktéž na činnost podnikatelských, organizačních ....atd. poradců a ráda by i nadále tuto činnost částečně provozovala. Pokud předmět podnikání a předmět činnosti jsou dva různé pojmy, ke konfliktu by nedošlo, protože má zakázanou výslovně činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele. Pro informaci sděluji, že dcera poradenskou činnost vykonává ještě od dob studií a jedná se výhradně o hodnocení vystupování a ustrojenosti zaměstnanců a obsazení pracovišť jednoho z řetězců supermarketů, což je činnost zcela odlišná od jejího zaměstnavatele.

Předem děkuji Jindra

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 6. 2007 11:13

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Předmět činnosti a podnikání-rozdíl?
      Jen jsem upřesnila název dotazu, aby Vám nebyl smazán. Osobně si myslím, že v tom rozdíl není,ale pokud někdo neodpoví, zavolejte si na živnostenský úřad.

• 15. 6. 2007 11:58

pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

i >>Pro
      >>
      Předmět činnosti- viz právnický slovník - představuje vymezení činnosti právnické osoby, která vykonává jinou než podnikatelskou činnost. Zapisuje se do OR, je-li v něm tato osoba zapsána.
      Předmět podnikání- jednotlivá živ.oprávnění, které firma má.
      Bohužel, díky našemu právnímu systému je v tom trochu guláš, protože:
      1. Předmět činnosti se zapisoval do OR dříve, nyní už ne, pouze předmět podnikání. Když jsem se svého času ptal na OR, co to vlastně je, tak mi soud.úřednice pravila, že se to podnikatelských subjektů netýká.
      2. V zák.práce ale jak § 304 o vedlejší výdělečné činnosti, tak § 310 konkurenční doložka- používá termín předmět činnosti zaměstnavatele.
      Sladit a sjednotit názvosloví v legislativě je pro naše zákonodárce asi nepředstavitelný problém(není diovu, kdo by se za takový mizerný prachy strhal).
      Jak píšete, tak pr.smlouva- která se řídí zák.práce, obsahuje ujednání o závazku se sakcí, ale dle § 310 ZP, odst.1, pokud by se jednalo o konkurenčí doložku, tak by tam musel být také uveden závazek zaměstnavateleo poskytnutí přiměřeného vyrovnání, nejméně ve výši průměrného výdělku za každý měsíc plnění závazku, tedy za 12 měsíců a to nevím, zda to smlouva obsahuje.Pokud ne, tak je toto ujednání dle mého názoru neplatné, neboť po zaměstnanci nelze spravedliě požadovat, že 12 měsíců po skončení PP nebude...atd.Rovněž částka 1 milion mi připadá postavená na hlavu, to by dcera musela působit v nějaké vyšší funkci a pracovat s citlivými daty nebo vynálezy nebo já nevím s čím.

Těžko takhle radit na dálku, ale takové ujednání v PS je podle mne nevymožitelné a ve vztahu k zaměstnanci až sprosté. Dcera se měla poradit, než smlouvu podepsala, nyní bych doporučil buď podnikání přerušit, nebo si vyžádat podle § 304 písemný souhlas zaměstnavatele, a to k podnikání v oblasti poradenských služeb a tím by byla krytá.
      TěžkoVám poradím něco jiného.Když tak ještě upřesněte text tohoto ujednání, pokud je širší nebo jiný, než píšete.

• 15. 6. 2007 12:50

Jindra (neregistrovaný) 86.49.13.---

Pane Pájo, děkuji a posílám přesný text z pracovní smlouvy:

„Zaměstnanec se zavazuje, že nebude vedle svého zaměstnání v pracovním poměru vykonávat výdělečnou činnost (soukromě podnikat, ve vedlejším pracovním poměru nebo na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr) shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele. Tato povinnost trvá i 12 měsíců po skončení pracovního poměru. Pro případ porušení výše uvedených povinností sjednávají strany pracovní smlouvy smluvní pokutu 1,000.000,- Kč.“

Podle mne je ta konkurenční doložka podle § 310 neplatná, protože zaměstnavatel se nezavazuje poskytnout nějaké vyrovnání a ještě k tomu byla sjednána zkušební doba. Problém vidím ale v tom § 304 i když logicky jde o zcela jiné předměty činnosti. Teoreticky vzato, by zaměstnanec, který vlastní živnostenské oprávnění pro činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců nemohl vůbec vedle zaměstnání vykonávat jinou výdělečnou činnost, neboť takové široké živnostenské oprávnění má prakticky každá firma a navíc v případě sjednání konkurenční doložky by po skončení pracovního poměru vlastně rok nikam nemohl nastoupit, ani podnikat, což zákonodárce asi tak nemyslel.

Ale stejně díky moc Jindra

• 15. 6. 2007 13:02

>„Zaměstnanec se zavazuje, že nebude vedle svého
      >zaměstnání v pracovním poměru vykonávat výdělečnou činnost
      >(soukromě podnikat, ve vedlejším pracovním poměru nebo
      >na základě některé z dohod o pracích konaných mimo
      >pracovní poměr) shodnou s předmětem činnosti
      >zaměstnavatele bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele.
      Až sem je to v pořádku,

>Tato povinnost trvá i 12 měsíců po skončení pracovního
      >poměru. Pro případ porušení výše uvedených povinností
      >sjednávají strany pracovní smlouvy smluvní pokutu
      >1,000.000,- Kč.“
      >
      toto už podle mne odporuje právu

>Podle mne je ta konkurenční doložka podle § 310
      >neplatná, protože zaměstnavatel se nezavazuje poskytnout
      >nějaké vyrovnání a ještě k tomu byla sjednána zkušební
      >doba.
      Podle textu nejde o konkurenční doložku

Problém vidím ale v tom § 304 i když logicky jde o
      >zcela jiné předměty činnosti. Teoreticky vzato, by
      >zaměstnanec, který vlastní živnostenské oprávnění pro
      >činnost podnikatelských, finančních, organizačních a
      >ekonomických poradců nemohl vůbec vedle zaměstnání
      >vykonávat jinou výdělečnou činnost, neboť takové široké
      >živnostenské oprávnění má prakticky každá firma a navíc v
      >případě sjednání konkurenční doložky by po skončení
      >pracovního poměru vlastně rok nikam nemohl nastoupit, ani
      >podnikat, což zákonodárce asi tak nemyslel.
      >
      To máte pravdu, někdy by se člověk z těch zákonů a nenavazujích nesmysklů opupínkoval.
      Šlo by to možná řešit vydáním nového živ.listu, kde by byla specifikována poradenská činnost Vaší dcery tak, aby se lišila od ŽL zaměstnavatele.Napadá mne třeba č.100 živnost- Poradenská činnost v oblasti společ.věd a rozvoje osobnosti- to co jste psala, by se pod to možná dalo schovat.Navíc u této živnosti je možnost mimo vypsaných činností i uvést"jinou obdobnou činnost"- schválně se podívejte do NV č.140/2000 Sb-Seznam živností volných- v posledním novelizovaném znění.To si myslím, že by bylo řešení.
      >Ale stejně díky moc Jindra

• 15. 6. 2007 13:09

Jindra (neregistrovaný) 86.49.13.---

Díky moc a hezký víkend. Jindra

• 15. 6. 2007 13:49

není zač, snad se přes ten víkend neuvaříme.Nashle.

• 15. 6. 2007 14:48

Eva M. - moderátorka diskuze (neregistrovaný) 85.207.166.---

Upozornění moderátora
      Upozorňujeme, že mohou být smazány příspěvky označené nadpisem, z nějž není patrno, NA CO se ptáte! Viz pravidla diskuze, které vidíte vždy, když píšete nový příspěvek.

• 15. 6. 2007 17:57

Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

Re: Upozornění moderátora
      Pokud byla tzv. konkurenční doložka sjednána přímo v PS, ve které byla sjednána i zkušební doba, je konkurenční doložka neplatná, protože může být sjednána až po uplynutí zkušební doby. Musí být tedy po zkušebce sepsán další papír - dohoda o konkureční doložce, kde budou sjednány podmínky. Jak již bylo napsáno, chce-li po mě zaměstnavatel dodržovat, musí také něco nabízet a plnit. Pokud tak neučinil, konkurenční doložka, byť sepsána po zkušební době, je neplatná a dcera může směle podnikat na svůj ŽL.
      Jaké termíny a kde se používají, se podívejte do OR (předmět podnikání) a do ŽR (seznam činností).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).