Hlavní navigace

Dlouhodobá návštěva

• (neregistrovaný) 89.24.5.---

18. 6. 2007 17:27

Dobrý den,
    jsem již delší dobu na návštěvě u svého známého. Jsem tam na jeho pozvání, více jak půl roku. Na víkendy pravidelně odjíždím domů k rodičům. Nebo odjíždím i nepravidelně v průběhu týdne. Nepodílím se žádnou finanční částkou na nájmu ani energiích jeho bytu. Nic ode mě nechce. Jediné co si vzal byl příspěvek na nedoplatek za el. energii a plyn, který jsem mu sám nabídl. Z doslechu jsem se dozvěděl, že jsem považován za nájemníka, přičemž tomu tak není. Vzhledem k povaze sousedů očekávám návštěvu finančního úřadu. Stačí místopřísežné prohlášení, které podepíšeme? Nebo mám dokument nechat zapsat i u notáře? Případně platit nějakou darovací daň... za možnost tam sem tam přespat?

Nerad bych dostal známého do problému, kvůli závistivím lidem. Mám z toho celkem strach.

Děkuji za jakoukoliv radu.

S pozdravem Formanek.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 6. 2007 18:13

IL (neregistrovaný) 83.240.10.---

Re: Dlouhodobá návštěva
      Co by s tím měl dělat finančák? Max. bude muset váš známý platit i za vás zálohy na vodu, která je dle počtu bydlících.

• 19. 6. 2007 8:55

J (neregistrovaný) 213.192.55.---

Nevím jestli váš známý je majitel bytu, nebo je nájemce. Vím, že od loňska je podle zákona 107/2006 nájemce povinen písemně oznámit pronajímateli veškeré změny v počtu osob, které žijí s nájemcem v bytě (nemyslí se tím trvalé přihlášení) a to do 15-ti dnů
      ode dne kdy ke změně došlo. Nesplnění této povinnosti se považuje za hrubé porušení povinností a asi by mohlo ze strany pronajímatele dojít na nějaké sankce.Jestli je ale majitelem nemovitosti, pak do toho snad nikomu nic není s kým žije .
      Snad se ozve někdo zkušeněnější v těchto otázkách.

• 21. 6. 2007 21:53

vlholubova (neregistrovaný) 213.194.241.---

>Jedná se o ustanovení obsaženého v zákoně č. 107/2006, v němž se uvádí, že nájemce je povinen přihlásit dalšího uživatele bytu do 15 dnů. Jde o skutečnost, že služby spojené s bydlením jsou placeny zálohově a 1 x ročně vyúčtovány nájemci. Některé služby jsou rozúčtovány nájemcům bytů podle počtu osob užívající byt, např. spotřeba el. energie společných prostor, spotřeba vody v případě, že v bytě není intalován bytový vodoměr, apod. Nejde tady o přihlášení trvalého pobytu ale přihlášení u správce bytu na služby spojené s bydlením. To musí učinit nájemce, tj. osoba, se kterou vlastník bytu uzavřel nájemní smlouvu, čili osoba, u níž pobýváte. Pokud tak neučiní, jedná se o hrubé porušení nájemní smlouvy, které může být příčinou výpovědi z nájmu ze strany pronajímatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).