Hlavní navigace

Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?

  • (neregistrovaný)

    21. 6. 2007 14:34

    Dobrý den, prosím vás nevíte někdo, kde bych se více dočetla o uplatňování DPH při pořízení nových a ojetých jak osobních tak i nákladních automobilů v tuzemsku?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2007 14:44

      majka (neregistrovaný)

      Re: Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?
      Zákon o DPH 235/2004 s komentářem, na toto je zvláštní režim, DPH se odvádí z rozdílu mezi nákupní a pořizovací cenou ( kouficientem 0,1597 ). Definici nového a ojetého OA najdete přímo v zákoně.

    • 21. 6. 2007 15:27

      mercy (neregistrovaný)

      Re: Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?
      Zběžně jsem prohlédla ZDPH, ale moc jsem se tam toho nedočetla. Jen to, že při pořízení OA není nárok na odpočet DPH. Zřejmě jste myslela nějakou publikaci.
      Nevíte jak je to tedy při pořízení nového nákladního automobilu z tuzemska? Pokud není nový, je v tom nějaký rozdíl? a co myslíte tím koeficientem?
      A pokud jsme pořídili ojetý osobní automobil, zaúčtujeme celou částku vč.DPH do pořízení majetku?

      Děkuji

    • 21. 6. 2007 15:49

      pepan (neregistrovaný)

      Re: Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?
      Obecně při pořízení osobních aut není nárok na odpočet DPH...a je jedno, zda jsou ojetá nebo ne...stejně tak to platí u nákladních...tam zase nárok je(pokud ho používáte při podnikání), a opět je jedno, zda je ojeté či nové...

    • 21. 6. 2007 15:53

      mercy (neregistrovaný)

      Re: Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?
      A co myslela paní Majka tím koeficientem?
      Žádná povinnost hlášení na FÚ tedy není a ani se to neuvádí na přiznání? To je pouze při pořízení z EU?
      Děkuji

    • 22. 6. 2007 7:38

      majka (neregistrovaný)

      Re: Uplatňování DPH u nového OA nebo NA?
      Špatně jsem přečetla dotaz,odpověděla jsem jak by to bylo při pořízení z EU. Při nákup OA v tuzemsku není nárok na odpočet DPH, pokud má v TP kategorii M1 nebo M1G. Náklaďáky mají jinou kategorii, proto mají nárok na odpočet DPH.
      Majka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).