Hlavní navigace

Spor se šéfem - diskont.

• (neregistrovaný) 85.71.87.---

21. 6. 2007 18:07

Prosím o radu. Jako pokladní v diskontu jsem přijala 200.- kč bankovku, která byla hódně poškozená. Chybělo - jak řekl vedoucí 7.50. Ptal se, jestli mám ten zbytek bankovky. Kdysi dávno jsem slyšela v televizi, že obchodníci MUSÍ příjmat poškozené bankovky. Prosím, poradí mi někdo, kde mám vyhledat nějaké informace?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2007 20:25

graver (neregistrovaný) 89.102.8.---

Re: Spor se šéfem - diskont.
      Podle vyhlášky ČNB č. 37/1994 může fyzická osoba (ať už podnikající nebo nepodnikající, platí to tedy jak pro prodávajícího, tak pro zákazníka) odmítnout příjem peněz, poškozených/opotřebovaných oběhem. Právnická osoba musí přijmout i peníze poškozené/opotřebované, pokud jsou ale celé a celistvé. Celé znamená, že nechybí žádná jejich část, celistvé znamená, že tvoří jeden celek. Tzn. pokud jste např. s.r.o, musíte přijmout i bankovku zmačkanou, vlhkou nebo natrženou, ale nemusíte přijmout bankovku s odtrženou částí nebo zcela přetrženou na několik částí, i když jsou všechny tyto části k dispozici.

• 21. 6. 2007 20:28

graver (neregistrovaný) 89.102.8.---

Re: Spor se šéfem - diskont.
      ... pokud už takovou bankovku přijmete, banka vám ji dle téže vyhlášky vymění. 4ástečně uhradí i třeba jen část bankovky, a to na základě tzv. grid testu (mřížkou o určitém rastru se určí procentuální podíl).
      Jinak je to docela vážná věc, protože kdo bez důvodu odmítne přijmout zákonné platidlo, může se v extrémním případě dopustit až trestného činu ohrožení oběhu peněz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).