Hlavní navigace

Jak správně zrušit prac.poměr při absenc

 • (neregistrovaný) 85.207.18.---

  25. 6. 2007 10:56

  Prosím, pomozte radou.
  Pracovník byl ve zkušební době a 3 dny tvrdil, že je na neschopence, ale nebyl a tím mu vznikla absence. Jenže 4.den šel k lékaři prol neschopenku a my mu nemohli zrušit prac.poměr ve zkušební době, protože se nedostavil ještě v té zkušební době do práce,a poslat zrušení nebylo kam, protože adresu bydliště má sice podle občanského průkazu, ale tam nebydlí.Kde bydlí nikdo neví. Jsme malá organizace a jak mu mám dokázat, že 3 dny měl absenci a podle kterého § mu můžu podle nového zákoníku zrušit prac. poměr. a dále podle kterého § se mu může zkrátit dovolená.
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 6. 2007 10:59

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   Ve zkušební době může být pracovní poměfr zrušen kdykoli, i když je nemocen. Jemu zkušební doba již netrvá?

  • 25. 6. 2007 11:24

   Zdenka (neregistrovaný) 85.207.18.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   Ano, jemu zkušební doba zkončila 2.den neschopenky.

  • 25. 6. 2007 16:37

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   To, že neomluveně zameškal několik dnů je přece zřejmé z docházky, ne? Např. do práce přišel naposledy v pondělí a neschopenku má od pátku, to znamená, že mezi tím mu absence povolena nebyla. Existuje možnost okamžitého zrušení prac. poměru pro hrubé porušení pracovních povinností (§55), kterou může zaměstnavatel využít do 2 měsíců ode dne, kdy se o tomto porušení dozvěděl, nejpozději do 1 roku, kdy k němu došlo. Ovšem nikde není stanoveno, co je a co není hrubým porušením, to musí zaměstnavatel posoudit sám a také to musí v případě sporu umět obhájit. Co u některého druhu práce hrubým porušením je, totéž u jiného hrubým porušení být nemusí. Záleží třeba na tom, jak dalece byla nebo mohla být firma tou absencí poškozena. pokud to netroufnete vyhodnotit jako hrubé porušení, pak je zde možnost dát mu napomenutí pro méně závažné porušení a kdyby se ještě nejaké méně závažné porušení opakovalo, pak s ním lze zrušit prac. poměr nebo mu dát výpověď (tpročtěte si kapitoly v ZP o skončení prac. poměru). Co se týká krácení dovolená za áčko, o tom se dočtete v § 223 (za každou směnu 1 - 3 dny).Pokud mu ale ten lékař napsal neschopenku zpětně, pak vlastně žádnou absenci nemá, protože ji má omluvenou tou neschopností.

  • 25. 6. 2007 20:01

   Zdenka (neregistrovaný) 85.207.18.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   Milá paní Jiřko, moc Vám děkuji a i za uvedení příslušných paragrafů.Už jsem to zjišťovala a ono to opravdu je sporné co je hrubé porušení pracovní kázně a co je na tom zarážející, že to musí zaměstnavatel vše dokázat. ten pracovník skutečně má tzv.3dny áčka, dále i poškození vozu, jenže vše musí být písemně a on to musí převzít, což je problém, protože je to takový mladý bezdomovec. Hold když nejsou řidiči, tak zaměstnavatel toleruje hodně, ale toto byla už poslední kapka.
   Ŕešení je ve zkončení pracovního poměru dohodou až zkončí nemocenskou, kterou stejně nedodržuje. Má ji napsanou ze známosti a na tom místě nebyl. Propásla jsem zkušební dobu, protože na konci roku jsem byla na školení a udělala si s tím novým neschváleným sociálním zákonem guláš, protože tam bylo řečeno, že doba nemocenské prodlužuje zkušební lhůtu o tuto dobu a na nový zákoník práce jsem se zapomněla podívat.
   Takže děkuji

  • 25. 6. 2007 21:47

   anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   Jestli mohu, dovolil bych si malou poznámku: pokud "A" nebo nemocenská vznikla ve zkušební době (byť třeba jeden den před jejím koncem) a on od té doby doposud nebyl v práci, tak dle mě mu pořád zkušební doba neskončila. Takže pořád je možno zrušit bez udání důvodu. Jiná věc je otázka, kam mu to doručit. Nějakou adresu snad udal, takže je jeho problém, že se tam nezdržuje.

  • 26. 6. 2007 0:08

   Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

   Re: Jak správně zrušit prac.poměr při ab
   Pokud zaměstnanec má překážky v práci ve zkušební době, ta se zastaví a po ukončení překážek "doběhne" nevybraná doba. Ve zkušební době může PP zrušit kdykoli a nevadí, že je zaměstnanec v neschopnosti nebo ne. Poštu zaměstnanci zasíláte na poslední vám známou adresu, kterou vám zaměstnanec uvedl a vůbec nezáleží, zda se tam zdržuje nebo ne. To je jeho problém, pokud mu nemůže být něco doručeno.
   Od kdy do kdy u vás pracoval a jak měl vystavenou neschopenku?? napište konkrétní datumy pro lepší posouzení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).