Hlavní navigace

Ochranné pracovní pomůcky

  • (neregistrovaný) 193.165.6.---

    25. 6. 2007 14:07

    Zaměstnanec nafasoval v květnu montérky a nyní podal výpověď. Může si je ponechat nebo je má zaplatit?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 6. 2007 14:16

      Karel (neregistrovaný) 195.122.213.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Zalezi jak to mate osetrene vnitrni smernici.
      Pokud uz je nosil a umazal, tezko je budete davat nekomu jinemu.
      Zkuste ho vyzvat k odevzdani vsech prijatych veci.

      Ale pravni narok asi nemate.

    • 25. 6. 2007 17:03

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Pracovní pomůcky a oděvy jsou vlastnictvím zaměstnavatele, takže pokud bude trvat na vrácení, musí je zaměstnanec vrátit. Pokud mu je bude chtít ponechat, může. Nemůže ale vymáhat jejich zaplacení, pouze pokud by je nechtěl zaměstnanec vrátit.

    • 25. 6. 2007 22:20

      Lenka (neregistrovaný) 193.85.19.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Můžu vejít s dalším tématickým dotazem?
      Musíme dávat OOPP i tzv. brigádníkům studentům, když mají uzavřenou dohodu o provedení práce? Jsme stavební firma a zajímá mě především monterky a boty přes léto.
      Děkuji.

    • 25. 6. 2007 22:42

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Podle výkladu Dr. Jouzy k § 104:
      Všem zaměstnancům, kteří vykonávají činnost v prostředí, v němž se těmito prostředky vybavují manuální pracovníci, musí zaměstnavatel poskytovat OOPP i ostatním zaměstnancům. Musí je dát i TH zaměstnancům a cizím osobám při revizích, návštěvách apod. . . . . . (Takže nevydat OOPP brigádníkovi a i malý úraz a malér je na cestě).
      OOPP jsou majetkem zaměstnavatele. Zaměstnancům je vydává (zapůjčuje) buď natrvalo nebo na stanovenou dobu potřebnou k výkonu práce.

      Už mimo výklad: Vyskytl se nám problém, co s OOPP při odchodu ze zaměstnání krátce po vydání OOPP. Šéf OBP konsultoval záležitost s lékařem. Ten neměl námitky proti možnosti prádlo a oděv po vyprání a desinfekci vydat dalšímu pracovníkovi. Obuv - ona sám nemíní rozhodovat, ale upozorňuje na možnost přenosu mykózy a event. prac. neschopnost s náhradou výdělku, zejména pokud jde o gumáky nebo gumofilcové boty.

    • 26. 6. 2007 9:39

      zina (neregistrovaný) 160.218.244.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      >>>>>>Pracovní pomůcky a oděvy jsou vlastnictvím
      >>>zaměstnavatele, takže pokud bude trvat na vrácení,
      >>>musí je
      >>>zaměstnanec vrátit. Pokud mu je bude chtít ponechat,
      >>>může.
      >>>Nemůže ale vymáhat jejich zaplacení, pouze pokud by
      >>>je
      >>>nechtěl zaměstnanec vrátit.
      >>>>Můžu vejít s dalším tématickým dotazem?
      >>Musíme dávat OOPP i tzv. brigádníkům studentům, když
      >>mají uzavřenou dohodu o provedení práce? Jsme
      >>stavební
      >>firma a zajímá mě především monterky a boty přes
      >>léto.
      >>Děkuji.
      >>Podle výkladu Dr. Jouzy k § 104:
      >Všem zaměstnancům, kteří vykonávají činnost v
      >prostředí, v němž se těmito prostředky vybavují manuální
      >pracovníci, musí zaměstnavatel poskytovat OOPP i ostatním
      >zaměstnancům. Musí je dát i TH zaměstnancům a cizím
      >osobám při revizích, návštěvách apod. . . . . . (Takže
      >nevydat OOPP brigádníkovi a i malý úraz a malér je na
      >cestě).

      >OOPP jsou majetkem zaměstnavatele. Zaměstnancům je
      >vydává (zapůjčuje) buď natrvalo nebo na stanovenou dobu
      >potřebnou k výkonu práce.
      >
      >Už mimo výklad: Vyskytl se nám problém, co s OOPP při
      >odchodu ze zaměstnání krátce po vydání OOPP. Šéf OBP
      >konsultoval záležitost s lékařem. Ten neměl námitky
      >proti možnosti prádlo a oděv po vyprání a desinfekci
      >vydat dalšímu pracovníkovi. Obuv - ona sám nemíní
      >rozhodovat, ale upozorňuje na možnost přenosu mykózy a event.
      >prac. neschopnost s náhradou výdělku, zejména pokud
      >jde o gumáky nebo gumofilcové boty.

      Tak to je tedy zajímavé, to jsem ještě neslyšela, že si lze od krátk. zaměstnance třeba montérky vyžádat. Jde o to, jestli je další zaměstnanec bude chtít i byť nepatrně onošené.
      Ty montérky mám tedy zaměstnanci dát ihned po nástupu do zaměstnání?
      Možná se zeptám blbě, vystavuji se nějakému problému, když dělníkovi nedám montérky??

    • 26. 6. 2007 10:57

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Výklady zákonů si moc netroufám. Ale když přidělíte sice obnošené, ale čisté oblečení a zkrátíte dobu použitelnosti, pak není důvod k odmítnutí. Pokud je nebude nosit a donese si své, pak je to v pořádku, protože montérky (dle vnitropodnik. směrnice) mít musí.
      Pokud je nenosí, vezměte ho přes lýtka.
      Pokud zaměstnanci OOPP nedáte, vystavujete se postihu ze strany Inspektorátu bezpečnosti práce. Jen tak mimochodem bych připomněl, že všechna pracoviště mají být oklasifikována z hlediska
      BP a k tomu současně určeny druhy OOPP. Vše samozřejmě ve vnitropodnikové směrnici. Pokud z IBP nepřijde vysloveně vořech, tak rozhodně je lepší mít tuto klalsifikaci neúplnou, než žádnou. Neúplnou doplní a hotovo. Žádnou pokutuje. (Moc povídám, že?)
      Když už moc povídám, tak bych vám poradil: Najděte si (třeba v GOOGLE) Poradce, s.r.o. a tam si objednejte PORADCE č. 1/2007.
      Za stovku a poštovné dostanete perfektní výklad Zákoníku práce -
      Má 335 stran drobného tisku (jako knihu Dasshofer a podobní to prodávají ze cenu kolem pětistovky).
      Hezký den.

    • 26. 6. 2007 13:36

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Ochranné pracovní pomůcky
      Nevěřím, že by kdokoliv z nás byl ochoten nosit použité monterky ( i když vyprané) nebo snad ano ? - fuj.
      Je přece možné stanovit ve směrnici-předpisu kolik, kdy a jaké OOPP musí zaměstnanec dostat, na jak dlouhou dobu-jak často mají nárok a v případě ukončení prac.poměru před dobou "použitelnosti" dát zaměstnanci dle této směrnice poměrnou část k úhradě. Jen tak mezi námi - nebavím se o šmejďáckých montérkách za 2 kila, to snad normální člověk neřeší.
      Zuzik

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).