Hlavní navigace

Zkušební doba a prac.neschopnost

  • (neregistrovaný) 82.150.168.---

    28. 6. 2007 10:02

    Prosím o konzultaci, jestli si správně vysvětluji nový ZP.
    PP uzavřen 2.4.2007 - zkušební doba je do 3.7.2007.
    Od 27.6.do 30.6. je zaměstnanec v prac.neschopnosti.
    Posune se mu zkušební doba o ty čtyři dny nemoci, takže bude
    do 7.7. ?? A když to vychází na sobotu je možné PP ukončit
    ještě v pondělí 9.7.?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 6. 2007 11:56

      Lucka (neregistrovaný) 80.87.178.---

      Re: Zkušební doba a prac.neschopnost
      Ano, ještě 9.7. může rozvázat pracovní poměr.

    • 1. 7. 2007 12:35

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Zkušební doba a prac.neschopnost
      Já bych na to nespoléhal. Podle § 35 odst. 1 nesmí být zkušební doba delší než 3 měsíce po sobě jdoucí. Podle odst. 2 se do zkušební doby nezapočítává doba překážek v práci, ale není zde řešeno, jestli se o tyto překážky v práci zkušební doba prodlužuje. Četl jsem následující výklad od pracovníků MPSV: „Pokud by se zkušební doba prodloužila o zameškané dny, bude pak trvat déle než 3 měsíce, což je v rozporu s textem zákona. V ZP chybí jednoznačné ustanovení o tom, že o dobu překážek v práci se zkušební doba prodlužuje. Ustanovení § 66 ZP nasvědčuje spíše tomu, že zkušební doba se v době trvání překážek v práci nepřerušuje“
      Chceteli mít jistotu, je lepší ukončit pracovní poměr ve zkušební době v délce 3 měsíců a nespoléhat na její prodloužení o dobu překážek v práci, protože toto prodloužení zkušební doby ze ZP nevyplývá! Tento nedodělek bude asi řešen v současné době projednávané novele ZP.

    • 1. 7. 2007 15:45

      J (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: Zkušební doba a prac.neschopnost
      Podle mne se oba paragrafy vzájemně nevylučují. To, že se zkušební doba prodlouží o dobu překážek v práci (nemoc) nezakazuje s pracovníkem v době nemoci ukončit ve zkušební době prac. poměr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).