Hlavní navigace

Práce v SO, Ne nebo ve svátek

  • (neregistrovaný) 193.179.124.---

    29. 6. 2007 7:30

    Prosím poraďte jsem začátečník
    Vedoucí byl na služební cestě od středy do úterý včetně svátku
    ve mzdovém předpisu máme stanoveno, že přesčasy se u těchto pracovnlíků neproplácí, (3x8 h) takže si za 3 dny volna so+ne´+svátek
    vybere náhradní volno, jak mám tyto tři dny vyúčtovat ve mzdách
    mám nechat celou mzdu jakoby pracoval celý měsíc nebo tyto tři dny vyúčtovat nějakým průměrem? Děkuji Hanka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 7. 2007 8:31

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Práce v SO, Ne nebo ve svátek
      Nejjednodušši bude, pokud i u ostatních zaměstnanců s měsíční mzdou neproplácíte náhradu mzdy za svátek, ale necháváte nekrácenou měsíční mzdu, nechat vedoucímu také nekrácenou měsíční mzdu bez náhrady za svátek. Náhrada za svátek se obvykle proplácí u zaměstnanců s hod. mzdou, kterým by při nezaplacení náhrady svátku mzda ušla. Náhrada za svátek by přicházela v úvahu v případě, kdyby vedoucí neměl v měsíční mzdě zahrnuty prémie nebo jinou část pohyblivé mzdy, o jejichž část by mohl v případě svátku přijít.

    • 1. 7. 2007 8:35

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Práce v SO, Ne nebo ve svátek
      Jinak neproplácení přesčasů s odůvodněním, že jsou již zahrnuty v měsíční mzdě, je od letoška problematické. v novém ZP § 114 již není ustanovení o možnosti sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas (dříve v § 6 zákona 1/92 Sb. o mzdě).S ohledem na novou koncepci ZP (co není zakázáno, je dovoleno) však lze dospět k závěru, že ani nová právní úprava mzdy za práci přesčas nevylučuje, aby mzda byla sjednána takovým způsobem, že bude fakticky zahrnovat i mzdu za práci přesčas. Bylo by tedy možné zřejmě sjednat (ale i předem jednostranně určit) zaměstnanci mzdu, která by obsahovala (přesně vymezenou a jasně definovanou) složku oceňující práci přesčas alespoň v rozsahu stanoveném v odst. 1 (za dobu práce přesčas přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25% průměrného výdělku). Pokud by takto sjednaná (určená) mzda vyplývající z pracovního režimu zaměstnance v každém kalendářním měsíci zajišťovala ocenění práce přesčas tak, jak stanoví ZP v § 114 odst. 1, nebylo by možné takovému postupu zaměstnavatele nic vytknout. Sjednání nebo určení mzdy uvedeným způsobem by ovšem muselo být provedeno tak, aby bylo plnění povinnosti zaměstnavatele řádně oceňovat práci přesčas podle ZP současně i snadno ověřitelné a prokazatelné. Z toho vyplývá, že platí doporučení: udělat kalkulaci, jak byla mzda stanovena. Z ní musí vyplývat, kolik je mzda bez práce přesčas, kolik je mzda za kalkulované hodiny práce přesčas a kolik činí příplatek za práci přesčas. Pozor na příplatek, který je ve výši 25% průměrného výdělku a ten se v každém čtvrtletí mění. Čerpáno z knihy "Zákoník práce k 1. 1. 2007“ autorů „J. Jakubka...“ (jedná se o pracovníky MPSV)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).