Hlavní navigace

Dovolena - 12ti hod. směny

 • (neregistrovaný) 147.231.6.---

  3. 7. 2007 14:54

  dobry den, i kdyz jsem precetla radu prispevku na toto tema, nejsem stale moudra. Jedna se o pripad vratneho, ktery ma rozvrzene pracovni smeny - kratky tyden 2 dny po 12 hod., dlouhy 5 dni po 12ti hod. Pracovni dobu ma udajne rozvrzenou na 40 hod. tydne a ma narok na dovolenou 25 dni po 8mi hodinach.
  V jeho firme mu doporucuji, aby si psal dovolenku na cele tydny, nikoliv na skutecne neodpracovane dny, resp. v pripade kdy neodpracuje z duvodu dovolene 2 dny v kratkem tydnu si napsal dovolenku na 3 dny. Na sobotu a nedeli, je-li jeho pracovnim dnem, si dovolenku napsat nesmi, program pry neumoznuje zadani a na dny pracovniho volna se dovolenka psat nesmi, pripadny pozadavek na dovolenou v techto dnech musi resit neplacenym volnem nebo rozepsanim dovolene na jine dny. Postup mi nepripada zrovna spravny, domnivam se, ze by se mel narok na dovolenou prepocitat, tj. z 25 dnu by se stalo 16 dni /postup vypoctu popsany p. Jirkou/ a mely by se mu hradit nahrady za dovolenou za skutecne neodpracovane dny a hodiny /tzn. ze 1 den dovolene by cinil nahradu za 12 hod., ale celkova dovolena by cinila pouze pokracene dny tak, aby se podminky proplacene dovolene srovnaly s ostatnimi pracovniky, pracujicimi po 8mi hod./. Dekuji za pripadnou radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 7. 2007 15:16

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: dovolena - 12ti hod. směny
   Tak buď má nepravidelně rozvrženou pracovní dobu (tedy ne 5 dní v týdnu) a pak se musí nárok na dovolenou přepočítat jak jsem uváděla, nebo pracuje pravidelně 5 dnů v týdnu a pak se nic nepřepočítává. Čemu nerozumíte nebo co jiného chcete poradit? To, že to firmě nemohou takto zadat, protože jim to program neumožňuje, je jejich problém, který by měli vyřešit, aby to šlo.

  • 3. 7. 2007 15:56

   masa (neregistrovaný) 147.231.6.---

   Re: dovolena - 12ti hod. směny
   Ve firme tvrdi ze postupuji spravne a ze jinak postupovat nemohou, ja jsem toho nazoru ze to tak neni. Zcela jednoznacne ma nepravidelne rozvrzenou pracovni dobu a z toho vyplyva vami popsany jasny postup. Pouze jsem si to chtela jeste jednou overit.
   Dekuji.

  • 3. 7. 2007 17:47

   Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

   Re: dovolena - 12ti hod. směny
   Jistěže nepostupují správně. Navíc byste měla zkontrolovat, jestli při tom rozpisu směn vychází skutečně průměrně 40 hod týdně. Kdyby např. dělal kratší týden 2 směny a delší 5 směn vše po 12 hod. stále dokola, tak vyjde celkem 84hod/2týdny tj.42 hod. průměrně. Nevím jak to mají rozepsané, ale mělo by to vycházet průměrně 40 hod.týdně. Jestliže by to bylo více, jako např. v uvedeném příkladě, museli by v rozpisu určité směny zkrátit, aby se to vyrovnávalo na průměr 40 hod. nebo proplácet hodiny či občas nějakou směnu přesčasem. Rozpis ale musí být předem na celý rok, aby se vědělo, kdy bude kratší směna, nebo směna přesčasová, kvůli nemoci a náhradám.

  • 3. 7. 2007 19:39

   anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

   Re: dovolena - 12ti hod. směny
   >>

   >Jistěže nepostupují správně. Navíc byste měla
   >zkontrolovat, jestli při tom rozpisu směn vychází skutečně
   >průměrně 40 hod týdně. Kdyby např. dělal kratší týden 2
   >směny a delší 5 směn vše po 12 hod. stále dokola, tak
   >vyjde celkem 84hod/2týdny tj.42 hod. průměrně. Nevím
   >jak to mají rozepsané, ale mělo by to vycházet průměrně
   >40 hod.týdně. Jestliže by to bylo více, jako např. v
   >uvedeném příkladě, museli by v rozpisu určité směny
   >zkrátit, aby se to vyrovnávalo na průměr 40 hod. nebo
   >proplácet hodiny či občas nějakou směnu přesčasem. Rozpis
   >ale musí být předem na celý rok, aby se vědělo, kdy
   >bude kratší směna, nebo směna přesčasová, kvůli nemoci a
   >náhradám.

   Dle mě nemusí být rozpis na clý rok dopředu, ale na vyrovnávací období.

  • 4. 7. 2007 16:38

   Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

   Re: dovolena - 12ti hod. směny
   Rozpis na celý rok potřebujete také kvůli výpočtu počtu pracovních směn připadajících na celý rok. Z tohoto údaje počítáte nárok zaměstnance na dovolenou ve dnech na příslušný rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).