Hlavní navigace

MATEŘSTVÍ VE ŠPATNOU DOBU - PROSÍM!

• (neregistrovaný) 195.122.200.---

3. 7. 2007 17:19

Mám následující problém - nastoupila jsem do nové práce mám odpracován 1 měsíc z 3-měsíční zkušebky a zároveň mám smlouvu na dobu určitou (1 rok včetně zkušebky). Jenže jsem zjistila, že jsem těhotná! Dítě jsem se rozhodla si ponechat. Zatím mám v plánu oznámit to zaměstnavateli až po zkušebce - a využít tak toho, že nemá právo vyhodit těhotnou. Jenže co pak? Přestane mi platit k datu zániku této pracovní smlouvy? Je pak možnost dostávat mateřskou od sociálky, nebo tak? Netrvám na nástupu k tomuto zaměstnavateli po uplynutí mateřské....
    Předem děkuji za e-mail s radou!!!!!
    to víte - mám teď zakázané stresy! :-D

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 7. 2007 17:50

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: MATEŘSTVÍ VE ŠPATNOU DOBU - PROSÍM!
      Pokud v práci zůstanete, pak to jistě vychází tak, že ještě za trvání pracovního poměru budete nastupovat na mateřskou (tzn. 6 - 8 týdnů před porodem). Normálně Vám bude platit mateřské dávky (v případě malé firmy Vám je bude zasílat sociálka, v případě velké firmy zaměstnavatel a ten to zúčtuje se sociálkou). Pokud se Vy i zaměstnavatel nedohodnete na prodloužení smlouvy, pak Vám pracovní poměr skončí sjednaným dnem, i když třeba ještě budete na mateřské. Zaměstnavatel Vám k tomu dni předá Potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočťák).Mateřské dávky Vám ale normálně poběží dál až do konce (pokud jste osamělá 37 týdnů, pokud ne tak 28 týdnů, tj. 196 dnů od nástupu na mateřskou). Poté budete pobírat rodičovský příspěvek, o který si zažádáte na úřadě na dávkách státní sociální podpory.

• 3. 7. 2007 20:03

jana (neregistrovaný) 89.176.241.---

Děkuji mnohokrát! Snažila jsem se najít něco v zákoníku práce apod. ale bez úspěchu.....moc jsi mi pomohla!

• 3. 7. 2007 18:20

1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

název je trochu blbý. co je to dobrá a co špatná doba? na práci v tomto případě záleží až na druhém místě:-) užijte si těhotenství, pak mimino, a až pak se nervujte co potom. rodičák teď dělá víc, než minimální mzda po zdanění, tak to tak zlý snad nebude:-)

• 4. 7. 2007 6:43

baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

>>Mám následující problém - nastoupila jsem do nové
      >>práce mám odpracován 1 měsíc z 3-měsíční zkušebky a
      >>zároveň mám smlouvu na dobu určitou (1 rok včetně
      >>zkušebky).
      >>Jenže jsem zjistila, že jsem těhotná! Dítě jsem se
      >>rozhodla si ponechat. Zatím mám v plánu oznámit to
      >>zaměstnavateli až po zkušebce - a využít tak toho, že
      >>nemá
      >>právo vyhodit těhotnou. Jenže co pak? Přestane mi
      >>platit k datu zániku této pracovní smlouvy? Je pak
      >>možnost
      >>dostávat mateřskou od sociálky, nebo tak? Netrvám na
      >>nástupu k tomuto zaměstnavateli po uplynutí
      >>mateřské....
      >>Předem děkuji za e-mail s radou!!!!!
      >> to víte - mám teď zakázané stresy! :-D
      >
      >název je trochu blbý. co je to dobrá a co špatná doba?
      >na práci v tomto případě záleží až na druhém místě:-)
      >užijte si těhotenství, pak mimino, a až pak se

Domnívám se, že toto řeší zákoník práce § 195 až 198 a od 1.1.2007 neplatí že osamělá má mateřskou 37 týdnů - jen při narození 2 a více dětí !!!

>nervujte co potom. rodičák teď dělá víc, než minimální mzda
      >po zdanění, tak to tak zlý snad nebude:-)

• 4. 7. 2007 10:52

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Protože nebyl schválen nový zákon o nemocenském pojištění, zůstalo vyplácení mateřských dávek při starém. A pere se to s novým zákoníkem, takže z toho nakonec vychází, že mateřská dovolená (což je název volna u zaměstnavatele) sice trvá 28 týdnů, ale zároveň platí, že mateřské dávky jsou u osamělých žen a u vícečetných porodů vypláceny 37 týdnů.

• 4. 7. 2007 13:55

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Tento nesoulad však může způsobit problém při čerpání dovolené. V případě, že požádá o čerpání ihned po skončení mateřské dovolené (po 28 týdnech), neměla by po dobu jejího čerpání nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud si o ni požádá až po skončení pobírání peněžité pomoci (po 37 týdnech), nemusí jí již zaměstnavatel vyhovět a kromě toho se u ní nebude doba rodičovské dovolené (9 týdnů) považovat za výkon práce pro účely dovolené. Věřme, že zaměstnavatelé budou vstřícní, se snahou těmto zaměstnankyním pomoci, protože tuto situaci nezavinily.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).