Hlavní navigace

Nemoc z povolání-12nás.odstupného??

  • (neregistrovaný) 82.142.65.---

    4. 7. 2007 12:26

    Zaměstnanec předložil lékařský posudek Krajská nemocnice,odd.nemocí z povolání - uznává zjištěné onemocnění jako NZP dne 10.2.07.Práci pro něho nemáme, co dál?On dohodou nepůjde, přeradit ho nemáme kam, mohl by dát proto výpověď 56 1a) - ale pak nemá nárok na odstupné ?Zaměstnavatel mu může, resp.musí, jinak bychom mu museli platit překážku v práci 100% ? mu dát výpověď § 52 e) a to je bez odstupného?
    12nás. nám snad nehrozí, nemáme rozhodnutí, že nesmí dle lék.posudku konat dále práci nebo to rozhodnutí , kterým by se mohl domáhat 12násobku - nahrazuje lékařský posudek,který oznamuje zjišění nemoci z povolání? je to náš první případ, proto prosím o milost :-(
    pokud má zjištěnou nemoc z povolání a půjde na ÚP či mu bude přiznám ČID, my mu budeme doplácet rozdíl a kooperativa refundovat nebo už to zpracovává celé kooperativa. kdo s tím máte prosím pěkně zkušenost ? nemohlo by se také stát, pokud by zaměstnanec dal výpověd nebo šel dohodou, že by o náhradu přišel - pokud by rozvázal sám mám na mysli nebo to nehrozí ? děkuji za každičkou radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 7. 2007 14:32

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Nemoc z povolání-12nás.odstupného??
      V lékařském posudku by musel mít, že nesmí vykonávat dosavadní práci, pak by teprve mohl být použit výpovědní důvod podle par.52 d) s odstupným.
      Par.52 e) - zdravotní důvody(bez odstupného),kdy je předložen posudek o tom, že pozbyl dlouhodobě schopnost konat dosavadní práci . Podle výkladu k ZP k tomuto paragrafu je toto zhoršení zdr.stavu způsobeno jinými příčinami než je násl. prac.úrazu, nemoci z povolání apod.
      Posudek, kterým Vám oznamuje zjištění nemoci z povolání bude použit u nároku na tzv. rentu , kterou si bude nárokovat zaměstnanec u Kooperativy. Pokud se jedná o důsledek pr.úrazu způsobeného u Vás, budete dávat k výpočtu renty podklady .
      Neuvádíte, jestli nemoc z povolání nebyla způsobena z předch. zaměstnání, tam je postup jiný.
      Pokud by dal podle 56 1a) okamžité zrušení odstupné by bohužel nedostal ( to je teprve v návrhu tzv.technické novely).
      Snad Vám ještě někdo poradí.

    • 4. 7. 2007 15:49

      bet (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Nemoc z povolání-12nás.odstupného??
      aha, takže 52 e) tedy pouzít nemůžeme? v lék.posudku nemocnice je pznámka-posudek o zdravotn způsobilosti k práci vystaví lékař záv.prev.péče, takže důležité bude, co napíše lékař , zatím nám zaměstnanec předložil žádost dermatovenerologa o přeložení, na toto nemusíme reagovat - nejedná se o lékaře záv.prev.péče,kterého smlluvně máme nebo už i na toto lékařské potvrzení musíme reagovat ?? díky moc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).