Hlavní navigace

Zaměstnavetel a ÚP

• (neregistrovaný) 89.185.238.---

4. 7. 2007 14:23

Dobrý den,
    Potřeboval bych poradit - spíš můj kamarád.
    Můj kamarád je momentálně na ÚP.Před cca 2měsící(to už byl na ÚP) našel zaměstnání a zaměstnavatel mu nabídl ,že po zaučení ho zaměstná.Zaměstavatel mu nabídl ,že ho zaměstná dál jen když zůstane na ÚP-nechce za něj nic platit.Kamarád se ohradil a řekl ,že ne zaměstavatel mu dal na výběr.Buď to uděláš tak ,jak jsem řekl ,nebo běž jinam.
    Co teď může dělat ? pracoval u něj 2 měsíce bez mzdy .Bojí se jít na UP ,aby neměl problém i on .

Děkuji za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 7. 2007 21:24

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Re: Zaměstnavetel a ÚP
      Může zůstat nadále na UP a pobírat podporu za dodržení těchto podmínek:

Uzavřít dohodu o provedení práce max. na 150 hod. za rok.do výše výdělku 1/2 minimální hr.mzdy tj. do 4 000,- Kč měsíčně.. Zaměstnavatel v tomto případě neplatí za zaměstnance žádné pojistné, pracovník podepíše prohlášení ke mzdě, aby uplatnil slevu na dani, díky které bude daň 0, takže by dostal celou hrubou jako čistou mzdu.

Nebo uzavřít dohodu o provedení činnosti nebo pracovní poměr max. na poloviční úvazek a zase maximálně do výše 4 000,- Kč měsíčně.Může být i na více měsíců. Zde už platí zaměstnavatel i zaměstnanec obě pojistné a daň stejně jak popsáno u dohody. Zde je pouze výhoda, že nemusí doplácet další pojistné na zdrav. pojištění do minimální mzdy tj. do 8 000,- protože je veden na UP a je za něj plátcem také stát, kdyby nebyl na UP tak by musel, pokud by nebral např. důchod.

Toto je legální postup a musel by ho nahlásit na UP a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní vztah a ten plnit ostatní povinnosti jako u ostatních zaměstnanců.

Vyšší úvazek a vyšší mzda už je možná jen po ukončení na UP anebo načerno se všemi riziky.

• 4. 7. 2007 21:35

Ještě dodám, že jestli je možnost se zaučovat jako zadarmo a být veden u ÚP, tak to nevím, to by věděli na ÚP. Ale možná by to šlo po domluvě na ÚP, kdyby se zaměstnavatel zavázal po těch dvou měsících pracovníka přijmout. U těch výše jmenovaných možností, by šlo oficiálně uzavřít prac. vztah na co nejméně hodin, aby to zaměstnavatele stálo co nejméně a kolik hodin by pracovník dělal skutečně by se těžko zkontrolovalo. Je třeba jen na hodinu dodržet minimální mzdu. Pokud jsem něco neuvedl správně, tak snad mě někdo doplní.

• 4. 7. 2007 21:37

Pavel (neregistrovaný) 89.185.238.---

Velice si cenním Vaší vyčerpávající odpovědi.
      Toto zaměstanavateli nabídl a on ho poslal slušně řečeno k čertu.
      Dluží mu cca 15 000,- podle té práce ,co odvedl .
      Co se s tím dá teď dělat ? Když ho teď půjde na UP nahlásit ,tak bude mít problém i on ,že to takového zaměstnavatele neohlásil už dřív a pracoval u něj 2 měsíce je to tak ?
      Děkuji

• 4. 7. 2007 21:44

Ano je to tak, musel by zaměstnavatelovi pohrozit upozorněním na nějaké jiné jeho prohřešky např. na podobné další zaměstnávání na černo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).