Hlavní navigace

Pracovní úraz a výpověď

  • (neregistrovaný) 212.80.64.---

    6. 7. 2007 11:49

    Dobrý den, slyšel jsem, že v případě pracovního úrazu NEMŮŽE dát zaměstnavatel zaměstnanci po nástupu zpátky do práce výpověď, a pokud ji dá, musí platit poměrně vysoké odstupné (údajně 10 měsíců)... Nevíte, jak je to doopravdy, a na jakou "ochrannou" dobu po nástupu se tohleto vstahuje... ???

    Díky, Josef

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 7. 2007 12:53

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Pracovní úraz a výpověď
      Není tomu tak. Když se zaměstnanec po nemoci, způsobené pracovním úrazem, vrátí do práce, pak může normálně dostat výpověď jako každý jiný. Jedině kdyby na základě lékařského posudku nebo potvrzení úřadu nemohl dále vykonávat svoji práci proto, že zranění z pracovního úrazu by mu v tom bránilo nebo proto, že trpí nemocí z povolání, pak mu v případě, že mu dá zaměstnavatel výpověď (podle §52 písm d) náleží odstupné ve výši 12ti násobku průměrné mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).