Hlavní navigace

Čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 týdnů

  • (neregistrovaný) 160.218.228.---

    9. 7. 2007 10:00

    Dobrý den, je pravda, že osaměla zaměstnankyně, která ještě letos může čerpat 37 týdnů mateřské, musí přerušit tuto mateřskou po 28 týdnech , pokud si chce vyčerpat řádnou dovolenou? Tzn. přeruší, vyčerpá řádnou dovolenou a poté může opět čerpat mateřskou dovolenou až do výše 37 týdnů? Je to trošku krkolomně napsané, snad to pochopíte...Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 7. 2007 13:37

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      podle mne 37 týdnů může čerpat letos již nikollv osamělá , ale jen v případě, že se narodily 2 a více dětí. zákoník práce 262/2006 § 195, odst. 1)

    • 9. 7. 2007 16:01

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      Ale to mělo být až od nového zákona o nemocenské( osamělá
      s jedním dítětem -28),ne ?

    • 9. 7. 2007 17:15

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      Zákonem 585/2006 Sb. byla odsunuta účinnost zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění. V tomto zákonu se zkrátila doba pobírání peněžité pomoci v mateřství u osamělých zaměstnankyň na 28 týdnů. Odsunutím zákona o jeden rok, ale zůstává pro rok 2007 v platnosti zákon 88/68 Sb., kde je délka pobírání peněžité pomoci v mateřství u osamělých zaměstnankyň stanovena na 37 týdnů. Mateřská dovolená podle nového ZP sice trvá 28 týdnů, ale zároveň platí, že mateřské dávky jsou u osamělých žen a u vícečetných porodů vypláceny 37 týdnů.
      Tento nesoulad však může způsobit problém při čerpání dovolené. V případě, že požádá o čerpání ihned po skončení mateřské dovolené (po 28 týdnech), neměla by po dobu jejího čerpání nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud si o ni požádá až po skončení pobírání peněžité pomoci (po 37 týdnech), nemusí jí již zaměstnavatel vyhovět a kromě toho se u ní nebude doba rodičovské dovolené (9 týdnů) považovat za výkon práce pro účely dovolené. Věřme, že zaměstnavatelé budou vstřícní, se snahou těmto zaměstnankyním pomoci, protože tuto situaci nezavinily.

    • 9. 7. 2007 17:18

      Jiřka (neregistrovaný) 212.80.67.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      Vznikl nesoulad mezi délkou mateřské dovolené podle zákoníku práce (28 týdnů) a délkou výplaty mateřských dávek u osamělých žen (37 týdnů). A podle zákoníku může po skončení mateřské dovolené požádat o čerpání řádné dovolené (nikoli až po ukončení pobírání mateřských dávek). A teď to jen skloubit.

    • 9. 7. 2007 19:57

      S.K. (neregistrovaný) 88.146.169.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      Skloubit..,ale jak. Asi budu postupovat takto... Proplatím 37 týdnů mateřských dávek a poté vyčerpáme řádnou dovolenou. Myslím, že naši nadřízení v tom nebudou vidět problém, porotože o nic nepřijdou, jen mamina na mateřské bude mít víc peněz. Takž proplatím 37 týdnů mateřské, poté vyčerpáme řádnou dovolenou...Lze to takto, že? Díky moc za všechny odpovědi a hezký večer :-)

    • 9. 7. 2007 20:44

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: čerpání ŘD po mateřské dovolené 37 t
      Samozřejmě to takto jde, ale musí s tím zaměstnavatel souhlasit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).