Hlavní navigace

Stravné USA

 • (neregistrovaný) 88.100.214.---

  9. 7. 2007 12:03

  Manžel jako OSVČ byl na pracovní cestě v USA (pracoval tam pro českou firmu). Zajímá mě postup při vyplacení stravného.
  Původně tam jel na 14 dní, tak si vyměnil dolary přesně podle stravného po 50 dolarech na den. Pak tam ale zůstal o týden dýl.
  Do nákladů si dá stravné za tři týdny, ale teď nevím v jakých penězích mu to jako vyplatím, když si měnil jen na 14 dní. Mohu celé v Kč (kde to přepočítám podle nějakého kurzu) nebo musím v dolarech?
  Prosím poraďte mi možnosti. Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2007 12:29

   JCis (neregistrovaný) 83.208.24.---

   Re: stravné USA
   Doplatek se vyplácí v korunách, ale s jeho souhlasem můžete doplatit i v dolarech. Pro přepočet na koruny použijete kurz platný ke dni poskytnutí zálohy.

   Tu výměnu v dolarech máte určitě zaúčtovanou jako výdej korun z účtu (případně z korunové pokladny) - peníze na cestě a jako příjem dolarů do valutové pokladny (kurz výměny). Dalším dokladem zaúčtujete poskytnutí zálohy na prac.cestu - např. den před odjezdem. Kurz tohoto dne pak použijete k přepočítání doplatku stravného.

   Také máte možnost, že o té směně nebudete účtovat a ani o záloze (už není povinnost dávat zálohu na zahr.prac.cesty) a doplatíte vše v korunách nebo dolarech (případně kombinace obou měn). Ale pokud to šlo přes účet, tak to raději proúčtujte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).