Hlavní navigace

Fondy dlouhodobých záloh

 • (neregistrovaný) 195.47.58.---

  10. 7. 2007 8:40

  Kde hledat v účetní závěrce bytového družsteva tvorbu a čerpání fondů dlouhodobých záloh na opravy a údržbu? Pro tyto prostředky nemá družstvo vytvořen samostatný účet ani pokladnu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 7. 2007 0:23

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

   Re: fondy dlouhodobých záloh
   Pojem "fond dlouhodobých záloh na opravy a údržbu" je z právního a účetního hlediska velmi nepřesný, bohužel často používaný, dokonce i z řad účetních.

   Zdroje na opravy hledejte v pasivech na účtech skupin 45 Rezervy a 47 Dlouhodobé závazky. Ale už jsem to viděl i na jiných účtech. Velmi záleží na zvoleném způsobu účtování.

   Prostředky na opravy jsou v aktivech, v lepším případě na běžném účtu, v horším případě na pohledávkách.

   Žádný obecně závazný předpis nestanoví, aby prostředky plánované na opravy byly soustředěny na zvlášním účtu či pokladně. Kalousek ale chystá změnu a chce aby zákonné rezervy měly odpovídající krytí na vázaných účtech.

   Hezký den!

  • 11. 7. 2007 9:49

   AS (neregistrovaný) 195.47.58.---

   Re: fondy dlouhodobých záloh
   Děkuji za odpověď. Tím, že není povinnost vést tyto prostředky na zvláštních účtech, dochází ke zneužití těchto účelově vázaných prostředků, k jiným účelům než na opravy. S ohledem na členy družstev, kteří prostředky do tohto fondu vkládají, je nanejvýše potřebné, aby došlo ke změně.
   Zdraví a děkuje za odpověď AS

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).