Hlavní navigace

Přesčasy

  • (neregistrovaný) 212.71.129.---

    10. 7. 2007 10:08

    Když má zaměstnanec v pracovní smlouvě, že má případné přesčasové hodiny zahrnuty ve mzdě, může mu zaměstnavatel přesčasové hodiny neproplácet i podle nového zák.práce?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 7. 2007 10:14

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Přesčasy
      NELZE, podle nového ZP musí dostat zaplaceny hodiny, příplatky nebo náhradní volno, jediná možnost je sjednat paušální měsíční příplatek ke mzdě, který bude pokrývat předpokládaný rozsah přesčasových hodin včetně příplatků.

    • 10. 7. 2007 11:10

      Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

      Re: Přesčasy
      A ještě doplním: přesčasové hodiny je nutno sledovat. V paušálu mohou být zahrnuty pouze hodiny nařízené, tj. do 150 hod. a hodiny nad se stejně už musí proplácet bez ohledu na to, že byly zakalkulovány do paušálu.

    • 10. 7. 2007 12:36

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Přesčasy
      Musí se hodiny přesčas zahrnuté do paušálu vykazovat měsíčně při výpočtu mzdy na výpl.páscích a připočíst k odpracovaným hodinám při výpočtu prům.hod.výdělku pro účely dovolené a ost. náhrad? Děkuji.

    • 10. 7. 2007 12:38

      I. (neregistrovaný) 195.68.31.---

      Re: Přesčasy
      ***
      Dobrý den,
      měla bych také dotaz k tomuto tématu.Ve smlouvě mám také uvedeno,že 150 hodin ročně je už zahrnuto ve mzdě.Jsem tento limit o 90 hod překročila, mám tedy nárok žádat o proplacení těchto hodin? Kde to je případně uvedeno v zákoníku práce?
      Děkuji. I.

    • 10. 7. 2007 12:57

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Přesčasy
      Myslím, že to vyplývá ze ZP: Obecná ustanovení o mzdě, platu a odměně z dohod §109 odst.1 - Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda, plat nebo odměna z dohod za podmínek stanovených tímto zákonem ...
      Práce přesčas je určitě vykonaná práce, jen byste si měla zkontrolovat, zda nemáte v nějaké dohodě uzavřené se zaměstnavatelem uvedeno, že za práci přesčas nad 150 hod. si vyberete náhradní volno, to by vám pak měl zaměstnavatel samozřejmě umožnit vybrat. Proplacením přesčas nad 150 hod. může ale zaměstnavatel porušit ustanovení ZP o maximální délce práce přesčas za rok.

    • 10. 7. 2007 17:11

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Přesčasy
      Mám pocit, že to tady nějak ujíždí.
      § 114/1 ZP - Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně 25 % průměrného výdělku, pokud se nedohodli na poskytnutí náhradního volna ...MÍSTO PŘÍPLATKU!
      Mzda za práci přesčas náleží vždy.
      Mzda nemůže zahrnovat práci přesčas do 150 hodin, to je limit, který může zaměstnavatel nařídit, pokud se dohodnou oba, tak zaměstnanec může konat další práci přesčas- celkem až 416 hod. za rok.
      Příplatek za práci přesčas(v rozsahu do 150 hod.) může být stanoven paušálně, ale musí být výslovně uvedeno, že jde o paušální příplatek za práci přesčas, ne jako souičást mzdy.

    • 10. 7. 2007 19:23

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Přesčasy
      Pane Pája případně někdo další prosím.
      Běžný případ přesčas bez paušálu. V případě, že si pracovník za přesčas vybírá náhradní volno, se v praxi většinou postupuje tak, že se mu za tento přesčas neproplatí mzda a pak se ani mzda nekrátí za vybírání náhradního volna za tento přesčas. Kdyby se postupovalo jak uvádí ZP a za každý přesčas se hned vyplatila mzda, znamenalo by to, že při vybírání náhradního volna by se mzda krátila? Tzn., že v jednom měsíci by mohl mít např. za 8 hod přesčas zaplaceno mzdu navíc s (bez příplatku za přesčas) a v příštím měsíci by vybral 8 hod náhradního volna, za které by se mu tento měsíc zkrátila měsíční mzda. Pochopil jsem to správně, nebo je to jinak? Děkuji za názor.

    • 10. 7. 2007 20:13

      Verča (neregistrovaný) 77.48.45.---

      Re: Přesčasy
      Pokud pracuji v hodinovce, úkolovce, bylo bylo tak, že počet v měsíci x sazba = jeden měsíc víc, druhý méně. U měsíční mzdy by to byla stále stejná částka, nic by se nekrátilo

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).