Hlavní navigace

Vyúčtování záloh a DPH

 • (neregistrovaný) 83.69.62.---

  11. 7. 2007 14:04

  Dobrý den,
  podnikatel loni platil měsíční zálohy na el. složenkou. Platbení kalendář jsem neviděla. Letos přišlo vyúčtování včetně DPH. Uplatnili jsme tedy odpočet DPH až za 1Q.2007. Na základě faktury, kde datum UZP je datum vystavení fa.
  Právě tady jsem se dočetla, že to lze! Teď naopak čtu některé odpovědi, že se musí provést dodat.přizn.k DPH.

  A jak je to s daň. výdaji? Loni se dávaly celé zálohy do daň.výdajů, letos se na základě FA uhradil doplatek a uplatnil se odpočet DPH.
  Je správné, když o uplatněné DPH letos zvýším daň.základ?

  Jedná se daň.evidenci.

  Díky za všechny reakce. Trochu se v tom motám :-(

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 7. 2007 14:29

   annonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: vyúčtování záloh a DPH
   Pokud jste hradili zálohy na dodávku el.energie dodavateli energie (elektrárně), pak jste měli obdržet platební kalendář a při úhradě dle tohoto kalendáře uplatňovat i DPH. Při konečném vyúčtování lze uplatnit v daném roce DPH pouze z doplatku a ze záloh v daném roce. Na DPH ze záloh za rok 2006 by jste měli podat dodatečné přiznání k DPH.
   Pokud jste dávala celou výši zálohy do daňových výdajů a podala by jste dodatečné DP k DPH, pak by jste měla podat i dodatečné přiznání k dani z příjmů a ZP + SP, nebo si uplatnit DPH pouze z doplatku a záloh za rok 2007 a DPH za rok 2006 ponechaz v daňových výdajích.
   Jiná by byla situace, kdyby vám el. energii přefakturovat např. pronajímatel. Ten může vystavit DD až při konečném vyúčtování a ne k jednotlivým zálohám.

  • 12. 7. 2007 9:11

   marci (neregistrovaný) 83.69.62.---

   Re: vyúčtování záloh a DPH
   ***
   A jéje:-( Tak to není dobrá zpráva.
   Přesto moc děkuji.
   A jak je to prosím v případě, když tento podnikatel přefakturovává el.energii podnájemci?
   Přijímá zálohy každý měsíc (ale přesně podle měsíční spotřeby dle svých hodin). Letos tedy obdržel vyúčtování od Čezu a podnájemci vystavil DD s DPH. Doplatek ani přeplatek nevznikl.
   Jak to bude vypadat s účtováním u podnikatele a u podnájemce?

  • 12. 7. 2007 17:14

   Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: vyúčtování záloh a DPH
   Pronajímatel hradí zálohy dodavateli el. energie (např. ČEZu) na základě platebního kalendáře. Z každé platby si uplatní DPH na vstupu (pokud je plátcem).
   Měsíčně mu nájemník hradí zálohy na el.en. (plyn, vodné, stočné), ale z těchto přijatých záloh nebude pronajímatel odvádět DPH na výstupu a ani nesmí vystavit DD. Pokud by DD vystavil, pak nájemce nemá nárok na odpočet DPH na vstupu.
   Teprve po obdržení konečné FA z ČEZu vystaví pronajímatel celkovou fakturu nájemci a odvede DPH z celé fakturované částky. Pouze pro účely úhrady FA odečte zaplacené zálohy.
   Problematiku vzniku uskutečnění zd. plnění a povinnosti odvést daň při přefakturaci dodávek zboží a poskytnutí služeb v souvislosti s nájmem nemovitosti řeší § 21 odst. 2, § 13 odst. 4 písm. h) a § 14 odst. 3 písm. g).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).