Hlavní navigace

Rodičovský příspěvek po třetím roce

• (neregistrovaný) 86.61.168.---

12. 7. 2007 21:46

Dobrý večer,
    25.8. 2004 se narodilo moje dítě, tzn. že 26.8.2007 bych měla nastoupit po třech letech do zaměstnání, vzhledem k tomu, že zaměstnavatel čtvrtý rok mateřské dovolené již místo zaměstnancům nedrží. Ovšem jsem podruhé těhotná a nová mateřská mi nabíhá někdy v půlce října. Od ženského lékaře mám potvrzené rizikové těhotenství, tudíž budu mít neschpenku po ukočení rod. příspěvku (tzn. od 26.8.2007 - je to tak správně?). Prosím o radu - co vše mám udělat vůči zaměstnavateli.
    Děkuji moc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 7. 2007 8:00

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

Re: Rodičovský příspěvek po třetím roce
      Pokud máte rizikové těhotenství, nechte si vystavit neschopenku. Můžete si ji nechat vystavit buď od 26.8.07 (tj. neděle a nevím, zda Vám v neděli vystaví), tzn., že budete mít placené klasicky - první 3 KD 25% z pokrác.VZ, potom 11 KD 69 % z pokrác.VZ a dále 69 % z DVZ, nebo můžete požádat o vystavení prac. neschopnosti od 12.8. (což je taky neděle) - v tom případě bych si nechala vystavit PN od 10.8.07 a budete mít dobu od 10.8.07 do 25.8.07 omluvenou, byť neplacenou, ale od 26.8.07 dostanete nemoc. dávky ihned placené z DVZ (vyššího - ihned 69%). Pracovní neschopenku předáte zaměstnavateli - ještě dříve by bylo vhodné, abyste svému zaměstnavateli oznámila, že do práce po rodič.dovolené nenastoupíte, neboť jste těhotná. Je to slušnost, neboť zaměstnavatel na Vašem místě může mít někoho na zástup, aby se mohl rozhodnout co dál. Protože budete nemocná, tak na PPM budete nastupovat 6 týdnů před plánovaným porodem - také potvr. předáte zaměstnavateli.

• 13. 7. 2007 9:27

Soňa (neregistrovaný) 86.61.168.---

Děkuji mockrát za odpvěď, jen bych se ještě zeptala. To VZ a DVZ - rozumím tomu dobře, že je to můj plat buď pokrácený nebo nepokrácený, který jsem měla před nástupem na mateřskou dovolenou při prvním dítěti?

• 13. 7. 2007 11:37

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

DVZ = denní vyměř. základ se zjistí z Vašeho výdělku z posledních 12 kal. měsíců, pokud jste žádný příjem neměla, jde se vždy o 3 měsíce dál, až se najde příjem, který je možný dělit odprac. dny (tzn., že pokud jste po PPM čerpala dovolenou, je možné, že se Vám nynější PPM bude počítat z této částky)
      je těžké takto přesně odpovědět, zeptejte se ve své mzdové účtárně - tam by Vám měli odpovědět

• 13. 7. 2007 13:54

Soňa (neregistrovaný) 86.61.168.---

Děkuji moc za odpvěď. Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).