Hlavní navigace

Odstupné v r.06-dohoda-náklad organizace

  • (neregistrovaný) 82.142.65.---

    13. 7. 2007 9:31

    Dobrý den, Dohoda dle § 43 ZP,prac.poměr skončí 27.7.06. Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnancem na vyplacení odstupného ve výši dvojnásobku prům.měs.výdělku.
    z odstupného vyplaceného v souladu se ZP se neodvádí pojistné, je daňovým nákladem organizace .., není ale znění dohody zavádějící? ptám se proto, že z ní nevyplývá, na základě čeho je dohoda sjednána, bylo by vhodnější znění: ... uzavírají dohodu § 43 v souvislosti s § 46 1 c), pak je zřejmé, že na odstupné nárok má, odvody ne, uznatelné ano. Ale v případě viz výše uvedené dohody, není to na závadu, nemůže sociálka vyčíslit neodvedené pojistné, protože na základě § 43 není nárok na odstupné. také je pravda, že v § 43 nemusí být uvedeny důvody, pokud to nepožaduje zaměstnanec..., jak to vidíte vy?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 7. 2007 10:04

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: odstupné v r.06-dohoda-náklad organi
      tak jinak, žádná souvislost s § 46, dostal 2násobek prům.měs.mzdy, defacto odměnu, že skončí a zaměstnavatel to nazval odstupné. v tom případě si myslím, že není co řešit, není zákonný nárok,peněžité plnění, odvod pojistného ano, daňový náklad zaměstnavatele,to nevím,ale pokud zaměstnavatel v roce 2006hradil zaměstnanci něco, co mu nevyplývá ze zákona,pak nedaňově. Můžete mi prosím potvrdit můj názor? děkuji

    • 13. 7. 2007 10:57

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: odstupné v r.06-dohoda-náklad organi
      Řekla by, že ne nedaňově, ale mělo z toho být odvedeno pojistné jako z každé jiné odměny. Odstupné, ze kterého se neodvádí pojistné, se Váže jen na výpověď nebo dohodu z určených důvodů (nadbytečnost, rušení atd.). Takže radím upravit tu dohodu o ukončení poměru a přidat důvod (nadbytečnost atd.).

    • 13. 7. 2007 11:42

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: odstupné v r.06-dohoda-náklad organi
      děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).