Hlavní navigace

Zápočet a lhůty

  • (neregistrovaný) 82.142.83.---

    13. 7. 2007 10:49

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, pokud posílám zápočet pohledávek a závazků a odkazuji se na § 364 Obch.zákoníku, mám nějaké právo do zápočtu uvádět termín odsouhlasení, např. větu, že pokud se mi nevrátí do 10 dnů, budu ho považovat za odsouhlasený, řídí se to nějakým zákonem nebo vyhláškou?
    Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 7. 2007 11:16

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Zápočet a lhůty
      § 364 OZ - Na základě DOHODY stran lze započítat jakékoli vzájemné pohjledávky.
      ...V případě, že se strany o započtení vzájemných pohledávek DOHODNOU, jde o tzv. započtení dobrovolné, které je dvoustranným právním úkonem.

      Podle Obč.zák. - § 580- mají-li věř. a dluž. vzájemné pohledávky, jejichž plnění je stejného druhu, zaniknou započtením, pokud se vzájemně kryjí, jestliže jeden z účastníků učiní vůči druhému projev vůle směřující k započtení. Zde jde o jednostranný právní úkon-i bez souihlasu druhé strany,.
      Musí jít o pohledávky stejného druhu v rozsahu, ve kterém se kryjí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).