Hlavní navigace

výživné-do kdy platit,jak ukončit

• (neregistrovaný) 83.208.77.---

14. 7. 2007 7:30

Vážení,mám problém,který se jmenuje výživné.Platím na dceru,která studuje Právnickou fakultu.Na informace,kdy ukončí studium nemám právo.To mi bylo zděleno na studijním oddělení.Lońského roku jsem vznesl u dcery dotaz,kdy ukončí studia.Bylo mi odpovězeno víc než profesionálně,cituji:Nejsi oprávněn ho zadržovat a činit jeho výplatu závislou na nějaké podmínce.Jestli máš pocit,že jsou tu nějaké důvody proč neplatit,tak se obrat ´na soud a vyčkej na jeho rozhodnutí.Do té doby jsi však povinen výživné plati.Jsešm z toho poněkud v rozpacích.Na informace nemám nárok,Placení se nevyhýbám,ale proč platič na člověka,který možná vydělává víc než já.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 7. 2007 9:26

1234 (neregistrovaný) 81.19.12.---

Re: výživné-do kdy platit,jak ukončit
      >Vážení,mám problém,který se jmenuje výživné.Platím na
      >dceru,která studuje Právnickou fakultu.Na
      >informace,kdy ukončí studium nemám právo.To mi bylo zděleno na
      >studijním oddělení.

***ale dcera je povinna vám na dotaz dodat potvrzení, že je studentkou, když vám ho nedoloží, podejte návrh na zrušení výživného nas soud, tam to bude muset doložit.

Lońského roku jsem vznesl u dcery
      >dotaz,kdy ukončí studia.Bylo mi odpovězeno víc než
      >profesionálně,cituji:Nejsi oprávněn ho zadržovat a činit jeho
      >výplatu závislou na nějaké podmínce.
      ***pokud je stanoveno soudem, má bohužel pravdu.

Jestli máš
      >pocit,že jsou tu nějaké důvody proč neplatit,tak se obrat ´na
      >soud a vyčkej na jeho rozhodnutí.Do té doby jsi však
      >povinen výživné plati.Jsešm z toho poněkud v
      >rozpacích.Na informace nemám nárok,Placení se nevyhýbám,ale proč
      >platič na člověka,který možná vydělává víc než já.

***vzhledem k tomu, jak rychlá je práce soudů, podejte klidně návrh na zrušení teď, než to budou projednávat, dcera třeba dostuduje.
      problém je v tom, že když je výživné stanoveno soudem, musí být soudem i zrušeno a nestačí, že dítě je již schopno se samo živit.
      stačí také podat žádost o snížení výživného, a tam se dozvíte, jak to s jejími příjmy a studiem je.

upozorňuji, že v případě zpětného zrušení se již zaplacené výživné nevrací:-(

• 14. 7. 2007 12:15

jiří (neregistrovaný) 83.208.77.---

RE>děkuji za odpověd,potvrzení mi ale dávala až koncem září,počátkem října s odůvodněním,že ho dříve nedostane.Má vliv také dovršení 26 let v říjnu tohoto roku?Jaký důvod uvést při žádosti na ukončení platby výživného,jejsem schopen zjistit,zda studuje,ona mi to sama nezdělí.Co se stane,když přestanu platit,podám návrh na zrušení výživného a sou zjistí že mám pravdu,budu muset doplatit k datu rozhodnutí,i když dcera nárok neměla?děkuji za odpověd´Jiří

• 14. 7. 2007 12:35

>
      >RE>děkuji za odpověd,potvrzení mi ale dávala až koncem
      >>září,počátkem října s odůvodněním,že ho dříve
      >nedostane.

***to má pravdu. potvrzení, že v roce 2007/08 je studentem jí vydají až v září.
      Má vliv také dovršení 26 let v říjnu tohoto
      >roku?
      ***u výživného ne. tam je hlavní, zda je dítě schopno se samo živit a je připraveno na budoucí povolání. pokud ale přechází z oboru na obor, opakuje, přerušuje, atd...je to důvodem pro zrušení výživného.

Jaký důvod uvést při žádosti na ukončení platby
      >výživného,jejsem schopen zjistit,zda studuje,ona mi to sama
      >nezdělí.

***to vám nepovím. ale pokud dítě ještě v 27 letech studuje, tak tam asi něco nesedí, ne? někdy se ruší výživné i studujícím dětem, protože ač již jsou schopni a připraveni pro povolání, studují další obory, nesouvisející s původními, nebo pokud neustále opakují apod.

Co se stane,když přestanu platit,podám návrh na
      >zrušení výživného a sou zjistí že mám pravdu,budu
      >muset doplatit k datu rozhodnutí,i když dcera nárok
      >neměla?děkuji za odpověd´Jiří

***pokud zjistí, že neměla nárok, ruší to zpětně a nic se neděje. pokud však zjistí, že nárok měla, musíte doplatit aby vás nazažalovala. ale u 27 letého dítěte asi už nepůjde o trestný čin zanedbání atd...protože tam posuzují, zda opravdu byla ohrožena výživa dítěte. lépe vám to objasní právník zabývající se rodinným právem.

• 14. 7. 2007 12:41

zkuste si dotaz zadat sem: http://www.vasedeti.cz/poradny.php?poradna=9

sice nedostanete odpověď hned, ale asi vám pomůže i pročtení pár dotazů. autorka webu je právník a je to její obor.

• 15. 7. 2007 20:01

takže opravuji: u zletilého dítěte se vrací:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).