Hlavní navigace

Výpověď pro nadbytečnost r.2006

  • (neregistrovaný) 84.16.123.---

    16. 7. 2007 7:59

    K 31.12.2006 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s výpovědní dobou 3 měsíce a s dvouměsíčním odstupným. Během výpovědní doby jsem onemocněla, takže nyní po uzdravení jsem stále ve výpovědní době. Dozvěděla jsem se, že podle nového ZP bych měla dostat tříměsíční odstupné, ale nevím jestli je to pravda, když jsem výpověď dostala již v roce 2006. Nemá někdo s tímto zkušenost? Děkuji za případné vyjádření.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 7. 2007 8:12

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Výpověď pro nadbytečnost r.2006
      No ale v globálu je to stejné - bylo 3 měs. výp, lhůta a dva platy, teď je to naopak. Takže zase byste neměla 3 měsíce výpovědní lhůtu, ale jen 2 a 3 platy odstupného. Ale myslím, že platí § 364, odst. 2 ZP,- podle dosavad. práv. předpisů se řídí právní úkony učiněné před 1.1.2007, i když jejich jprávní účinky nastanou až po tomto dni.

    • 16. 7. 2007 18:03

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Výpověď pro nadbytečnost r.2006
      Co se týče odstupného tak by mělo náležet už tříměsíční odstupné. V knize vydaném nakladatelstvím ANAG „Zákoník práce k 1. 1. 2007“ od autorů „J. Jakubka..“ (jedná se o pracovníky MPSV), je na str. 432 k tomuto uvedeno:
      „Zaměstnancům, jejichž pracovní poměr skončí na základě právního úkonu výpovědi ze strany zaměstnavatele učiněného v závěru kalendářního roku 2006, náleží odstupné již podle nového zákoníku práce, tedy ve výši minimálně 3násobku průměrného výdělku“.

    • 17. 7. 2007 6:49

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Výpověď pro nadbytečnost r.2006
      To je možné, různí právníci mají různé názory. Ovšem při 3 měs. odstupném by už byla jen 2 měs. výpovědní lhůta. Nelze použít část podmínek platících ve starém zákoně a část v novém. Na tom se shodnou všichni právníci.

    • 17. 7. 2007 10:43

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Výpověď pro nadbytečnost r.2006
      No nevidím to tak jednoznačně, na odstupné vzniká nárok až po skončení prac. poměru, což už by mohl být jiný časový okamžik než okamžik podání výpovědi, který je rozhodný pro výpovědní dobu. Ale nejsem právník, takže posouzení nechám na povolanější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).