Hlavní navigace

Odškodnění zaměstnance-trvalé následky

 • (neregistrovaný) 62.168.32.---

  16. 7. 2007 9:38

  Dobrý den,

  Prosím o pomoc, zaměstnanec měl u nás pracovní úraz ( rozdrcená ruka, následně bude mít asi umělý kloub). Jak se prosím dopočítávají v tomto případě odškodnění. Dle jakého nejnovějšího předpisu postupovat?Postupuje se stejně jako u klasického pracovního úrazu? Nebo se musí provádět ještě zvláštní šetření a zvláštní hlášení.

  Děkuji

  Hana K.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 7. 2007 4:40

   Sob (neregistrovaný) 88.100.11.---

   Re: Odškodnění zaměstnance-trvalé násled
   Postupuje se stále stejně. Tedy zaměstnavatel je obecně odpovědný za škody způsobené zaměstnanci v souvislosti s pracovním úrazem. Zjednodušeně řečeno, pokud zaměstnanec musí být převeden na méně placenou práci, náleží mu odškodnění ve výši rozdílu výdělků (tedy způsobené škody), a to i v případě, že musí změnit zaměstnavatele. Náhradu škody dostává samozřejmně pouze pokud trvá, tedy do doby, než si např. najde lépe placené zaměstnání nebo odejde do důchodu. Jednorázové odškodnění mu samozřejmně náleží (bolestné, ztížení spol. uplatnění) nazákladě již sepsaného záznamu o úrazu (i v případě, že je dále navyšováno - právě trvalé následky). Jinak doporučuji: Každý zaměstnavatel musí být pro tyto případy pojištěn, pojišťovna to nakonec zaplatí, takže konzultovat tyto případy s jeich zaměstnanci!

  • 17. 7. 2007 6:56

   Hana (neregistrovaný) 62.168.32.---

   Re: Odškodnění zaměstnance-trvalé násled
   Děkuji za radu

   Nejsem si ale jista, zda tuhle škodu nebudem platit pouze my... neboť úraz se stal díky naší chybě (nedostatečné zabezpečení stroje). Pracovat bude dále moci, ale bude mít omezenou hybnost prstu. Budeme mu platit odškodné i když bude mít sníženou hybnost prstu díky umělému kloubu, ale bude moci pracovat nadále tam kde pracoval? Jak toto odškodné případně vypočítám?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).