Hlavní navigace

VODA - NÁKLADY

 • (neregistrovaný) 82.150.166.---

  16. 7. 2007 12:02

  Už se tady nejednou řešilo, zda vodu lze dávat do nákladů či ne. Přesto se na to znovu ptám. Je opravdu možné dát vodu zaměstnancům do nákladů (mám na mysli barely s vodou). Nejde o ochranné nápoje. Jak je to s ostatními náklady souvisejícími s dodávkou této vody od externí firmy. Lze je také dát do nákladů nebo opravdu jen barely s vodou.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 7. 2007 12:21

   Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: VODA - NÁKLADY
   Je třeba rozlišit, zda se jedná o poskytování nápojů v rámci zajištění pitného režimu pro zaměstnance, nebo o povinnost zajistit ochranné nápoje.

   Nápoje

   Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády č. 178/2001 Sb. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc (např. v případě poleptání). Nařízení vlády neřeší množství dodávané pitné vody nebo způsob její distribuce na pracovištích. Obecně se dá říci, že na jednoho zaměstnance a jednu směnu v trvání 8 hodin je nutné počítat minimálně s jedním litrem pitné vody.
   Nápoje jsou zaměstnancům poskytovány zdarma. Náklady, které vynaložil zaměstnavatel na poskytování nápojů na pracovištích, může uplatnit v prokázané výši jako odpočet od základu daně a zahrnout je mezi výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů v souladu s § 24 odst. 1 písm. j) bod 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů. Náklady na nápoje poskytované zaměstnancům na pracovištích lze podle uvedeného ustanovení zákona zařadit mezi daňově uznatelné výdaje (náklady), protože podle platných pracovněprávních předpisů je zaměstnavatel povinen tyto náklady vynaložit. Jedná se o výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienické vybavení pracovišť, tak jak to stanoví citovaný zákon č. 586/1992 Sb.

  • 16. 7. 2007 12:24

   VV (neregistrovaný) 62.168.13.---

   Re: VODA - NÁKLADY
   www.du.cz. Je to ve Zprávách z 28.6.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).