Hlavní navigace

Leasing 1.splátka

• (neregistrovaný) 213.220.202.---

17. 7. 2007 13:29

Dobrý den, prosím o radu: první splátka leasingu auta ze 36 je navýšena o "správní poplatek za sepsání smlouvy" cca 4.500 Kč. Jinak záloha nebo platba předem žádná. Můžu dát ten poplatek celý letos do nákladů nebo ho mám rozpočítat na celou dobu leasingu? Díky moc za odpověď.
    Tereza

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 7. 2007 13:35

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: leasing 1.splátka
      Většinou je na poplatek vystaven samostatný daň.doklad. Pak účtujete jednorázově do nákladů. Pokud ( s čímž jsem se ještě nesetkala) je zahrnut ve splátkovém kalendáři do 1. splátky, pak se musí časově rozlišit. Já si ale myslím, že držíte v ruce zálohu na 1.splátku, takže to bude stejně nakonec vyúčtováno zvlášť - poplatek a 1.splátka.
      Zuzik

• 17. 7. 2007 14:01

Tereza (neregistrovaný) 213.220.202.---

Právě, že ne, mám to normálně na splátkovém kalendáři, v extra sloupečku - teda ve dvou: základ a DPH.

• 17. 7. 2007 14:48

Hmmm, stejně i tak bych to rozdělila, na akontaci a na ten poplatek- předpokládám, že takto je to uvedeno i v leas.smlouvě. Až přijedu domů tak ještě juknu do mých tajných archivů a kdybych na něco přišla, tak se ozvu.
      Zuzik

• 17. 7. 2007 17:06

Poplatek za uzavření leas.smlouvy:
      Příjemce leasingu si upraví ve svých směrnicích, které položky jsou nákladem a které souvisejí s pořízení DHM. U provozního nákladu dodržuje věcnou a časovou souvislost nákladů a výnosy, u DHM stanoví odpis ve svém odpisovém plánu.
      Jednorázové platby požadované leasingovkou v souvislosti s realizací leasingu jsou ve své podstatě většinou úhrady za služby a nikoliv poplatky. Toto odlišení je velice důležité z hlediska jejich rozdílného uplatňování v základu DP.
      Skuetčné poplatky lze zahrnout do dańových výdajů v tom roce, kdy byly zaplaceny (§24/2). Těmito poplätky jsou poplatky stanovené právními předpisy např. poplatky správní, soudní, místní.
      Ostatní platby, bez ohledu na jejich označení, které nejsou ve své podstatě uvedenými poplatky, lze uplatnit v ZD podle jejich skutečného obsahu.
      Pokud je poplatek specifikován a lze jej tak klasifikovat jako výdaj související s pořízením majetku ( např.provize dealerům,bank.záruky) pak se u FL(fin.leas) jedná o tzv. jiný majetek dle § 26 odst3/c, který může říjmece odepisovat již v průběhu leasingu. Nepřekročí-li výdaje související s pořízením u příjemce v úhrnu s kupní cenou hranici 40 tis.Kč, může uplatnit jednorázověv základu daně - viz. §24/2/zl.
      Zuzik

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).