Hlavní navigace

dovolená

  • (neregistrovaný) 213.168.185.---

    18. 7. 2007 15:33

    Náš zaměstnanec odešel ve zkušební době. Neodpracoval 60dní (směn). Vztahuje se na něho §212 nebo §214 z hlediska čerpání dovolené? Připadá mi, že tyto dva paragrafy si protiřečí. Prosím o vysvětlení především §214. Děkuji mnohokrát.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 7. 2007 15:43

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: dovolená
      Vztahuje se na něj par. 214- dovolená za odpracované dny.
      Čtěte pozorně :je jediná podmínka nároku na dovolenou a to splnění odpracování alespoň 60 dnů atd. Pokud tuto podmínku splní, dál počítáte s ročním nárokem na dovolenou : stanovujete
      délku dovolené při neodpracování celého roku, krátíte podle podmínek krácení za neodprac.dobu atd.
      Kdo podmínku nesplňuje, např. protože končí ve zkuš.době a ještě k tomu byl např. nemocný, spočítáte ,kolik dnů odpracoval a spočítáte nárok Pro účely dovolené se za odpracovanou dobu počítají i dny ,kdy byla náhrada mzdy (svátek,dovolená,os.překážky)
      a např.pobírání PPM, dny neodpr. v důsl. pracovního úrazu.
      Takto spočítaný nárok (podle par.214) krátit z výše uvedených důvodů (par.223)nelze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).